Export Intelligence pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm

Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad Export Intelligence. Nowy system to terabajty danych o przepływach handlowych, ważnych informacjach gospodarczych oraz wiele wskaźników opisujących poszczególne rynki zagraniczne. Generowane z nich raporty pomogą polskiemu biznesowi w planowaniu swoich działań na globalnych rynkach.

– "Kompleksowa wiedza o handlu danym towarem na świecie, a także prognozy dotyczące potencjalnie najlepszych rynków – odbiorców tego towaru będą dostępne w ciągu kilku minut. To znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców, które pomoże podejmować im odpowiednie decyzje biznesowe, ale też dla administracji zajmującej się wspieraniem rodzimych eksporterów" – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Porady prawne

Czym jest Export Intelligence?

To system, który zautomatyzuje gromadzenie danych związanych z eksportem z rozproszonych źródeł, ich przetwarzanie, generowanie opracowań, prognoz i identyfikację potencjałów eksportowych. Projekt jest współfinansowany z Funduszy UE.

System będzie gromadził aktualne dane dotyczące wskaźników gospodarczych, dane handlowe z takich źródeł jak np. GUS, Eurostat, ONZ, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy. Dla kilkudziesięciu kluczowych rynków będą też informacje o klimacie gospodarczym i politycznym, kulturze biznesowej i pełna baza zidentyfikowanych barier handlowych z całego świata.

Gdzie będą dostępne dane

Wybrane raporty – na początek ok. 150, będą dostępne w listopadzie na portalu trade.gov.pl. Ich liczba będzie systematycznie wzrastać, w zależności od zainteresowania poszczególnymi branżami i rynkami.

Jeśli wśród dostępnych na portalu raportów przedsiębiorca nie znajdzie tych dotyczących np. jego branży, o ich wygenerowanie będzie mógł poprosić jedną z instytucji wspierających eksport (np. Polską Agencję Inwestycji i Handlu,  Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych). 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika