IEA ocenia politykę energetyczną UE

W swoim pierwszym sprawozdaniu na temat polityki energetycznej UE Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) chwali działania UE dotyczące zmian klimatycznych i liberalizacji rynku energii.

Międzynarodowa Agencja Energii wyraziła duże poparcie dla przedstawionego przez Komisję kompleksowego pakietu środków w dziedzinie energii i klimatu, który ma pomóc w osiągnięciu celów UE w dziedzinie zwalczania zmian klimatycznych. W swoim pierwszym przeglądzie polityki energetycznej UE agencja pochwaliła podjęte działania, które cechuje spójność w podejściu do wyzwań związanych z dostawami energii i globalnym ociepleniem. Nowe środki pozwolą m.in. na uniezależnienie się w większym stopniu od importowanej ropy naftowej i gazu oraz pomogą chronić gospodarkę przed skutkami wzrostu cen energii i niepewnością co do stabilności dostaw.
W swoim sprawozdaniu agencja wzywa UE do dalszych prac na rzecz oddzielenia działalności w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu od produkcji tych surowców. Jeżeli ta sama firma zajmuje się dystrybucją i produkcją, konkurenci mają większe trudności z wejściem na rynek. Oddzielenie produkcji od dystrybucji oznaczałoby ułatwienie dostępu do rynku mniejszym przedsiębiorstwom, większy wybór z punktu widzenia konsumenta oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.
IEA zaleca również zwiększenie nakładów finansowych na badania nad energią oraz wzmocnienie roli unijnych instytucji w koordynacji stosunków z innymi państwami w dziedzinie energetyki. Z powodu braku spójnego podejścia w prowadzeniu polityki energetycznej z Rosją, która jest - największym dostawcą gazu i ropy do UE, 27 państw członkowskich stanęło przed poważnym problemem.
Przedłożone przez IEA sprawozdanie jest pierwszym, które dokonuje analizy w skali całej Unii. 

Porady prawne

Źródło: www.pkpplewiatan.pl / PKPP Lewiatan


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika