e-prawnik.pl Porady prawne

Jak uniknąć opłaty za zwrot z PIT?

21.1.2015

Zwrot podatku z rozliczenia rocznego z fiskusem szybciej i bez dodatkowych kosztów otrzymasz na konto. Niestety w formularzu PIT nie ma miejsca na to, aby wpisać numer rachunku bankowego. Właściwym dokumentem jest druk ZAP-3. Sprawdź gdzie go złożyć.

Formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy są identyfikowani na podstawie numeru PESEL, czyli dla osób nie prowadzących własnego biznesu.

Zgłoszenie aktualizacyjne podatnika, czyli właśnie formularz ZAP-3 służy nie tylko do zgłoszenia numeru rachunku bankowego - za jego pomocą można również poinformować urząd skarbowy o zmianie adresu zamieszkania oraz aktualizować pozostałe dane (na przykład numer telefonu).

Gdzie dostarczyć wypełniony dokument? Trzeba go złożyć do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Można to zrobić osobiście lub wysłać dokumenty pocztą. Niestety, wciąż nie ma możliwości przekazania druku drogą elektroniczną - ani poprzez system ministerstwa finansów e-Deklaracje, ani za pośrednictwem profilu zaufanego e-PUAP.

Ważne! Aby otrzymać zwrot podatku na konto, formularz ZAP-3 trzeba dostarczyć do urzędu przed wysłaniem rozliczenia rocznego PIT. W przeciwnym razie urząd skarbowy wyśle pieniądze do podatnika przekazem pocztowym. Co to oznacza? Nadpłata podatku zostanie pomniejszona o kwotę równą 1 procent zwrotu plus 5,20 zł.

Pamiętaj! Pieniądze można również odebrać w kasie w urzędzie skarbowym. Jednak, aby skorzystać z tego rozwiązania trzeba taką informację podać w zeznaniu rocznym PIT w części - informacje uzupełniające.

Tagi:  Pesel, PIT, e-puap, opłata

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Jak uniknąć opłaty za zwrot z PIT?

Margaret

16.5.2019 23:54:14

Re: Jak uniknąć opłaty za zwrot z PIT?

Dzień dobry, jestem Włochem i pracuję w Krakowie, mam problem ze zwrotem podatku. Kiedy wypełniłem PIT 37, wpisałem swój numer PESEL, który odnosi się do mojego starego domu: Osiedle Oświecenia. Teraz zmieniłem dom i dlatego nie byłem w stanie otrzymać odbioru listonosza, aby uzyskać zwrot podatku. Gdzie mogę iść? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ