Jazda rowerem pod wpływem alkoholu. Złagodzą przepisy?

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w kodeksie prawa karnego. Zakładają m.in. złagodzenie kar za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu. Projekt został już wysłany do międzyresortowych konsultacji.

W kwestii jazdy rowerem pod wpływem alkoholu polskie prawo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych. Do tej pory łamanie przepisów w wielu skrajnych przypadkach kończyło się więzieniem. Po nowelizacji jazda pod wpływem będzie traktowana jako wykroczenie, co złagodzi kary, które są za nią zasądzane.

Głównym celem projektu, który miałby wejść w życie w przyszłym roku, jest przyśpieszenie postępowań sądowych oraz wprowadzenie oszczędności w ich przeprowadzaniu. Poprawka zmniejsza liczbę wykroczeń, za które sąd może karać tymczasowym aresztem.

By odciążyć sędziów, część ich obowiązków zostanie przejęta przez referendarzy sądowych. Sąd nie będzie miał już obowiązku odczytywania zgromadzonego materiału dowodowego.

Nowelizacja wprowadzi również zmianę w prawach osoby oskarżonej. Jeśli złoży odpowiedni wniosek, będzie miała większe szanse na szybsze wydanie wyroku. Prócz tego oskarżony będzie miał prawo - a nie jak obecnie obowiązek - do stawiania się na rozprawie.

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy współpracy Komisji Kodyfikacji Prawa Karnego.

Bartłomiej Siama

Obserwuj nas na:

Tagi:  rower, alkohol, kara, wyrok

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

jb

22.8.2012 17:22:13

Re: Jazda rowerem pod wpływem alkoholu. Złagodzą przepisy?

Zwiększyła się liczba pijanych kierowców, bo podając w jakichś wiadomościach liczbę kierujących pod wpływem, wliczają też rowery.

Adam

10.8.2012 4:40:31

Re: Jazda rowerem pod wpływem alkoholu. Złagodzą przepisy?

hm chętnie bym zapoznał się z opracowaniami dot. skutków zaostrzenia przepisów za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu, czy zmniejszył się ten proceder dzięki takiej represyjnej polityce karania?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: