Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Wraz z wielkością świątecznego stroika, wzrasta wysokość kary, jaką możesz zapłacić za jego przygotowanie. Maksymalnie 500 zł.

Ochrona młodych drzew przed dewastacją jest konieczna zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznym. Jak co roku wzrasta w tym czasie popyt na ozdoby wykonane z gałązek drzew i krzewów iglastych. Część osób zamiast kupić stroik, decyduje się na samodzielne wykonanie. Nie każdy wie jednak, że może zapłacić za to wysoką karę.

Będzie tak wtedy, gdy pójdziemy po materiał na ozdoby do lasu. – Osobie przyłapanej na kradzieży gałęzi z drzew i krzewów grozi mandat do 500 złotych – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Mariusz Turczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W praktyce wygląda to tak, że w przypadku kilku gałązek mandat wyniesie około 100 złotych. Wysokość kary wzrasta proporcjonalnie do tego, ile drzew uszkodzimy, czyli można powiedzieć, że wraz z wielkością stroika lub liczbą przygotowywanych ozdób. Jeśli jednak ktoś zniszczy kilkanaście drzew, sprawa od razu trafia do sądu. Tak samo będzie, gdy odmówimy przyjęcia mandatu.

Strażnik leśny może stosować środki przymusu bezpośredniego w postaci:
- siły fizycznej, przez zastosowanie chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku,
- pałki gumowej służbowej,
- chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazu i broni gazowej,
- kajdanek,
- psa służbowego.

Kamery pomogą wyłapać śmieciarzy i złodziei

Niektóre nadleśnictwa do walki z kradzieżą gałęzi wysyłają nie tylko patrole strażników, lecz również nowe technologie. Jest tak np. w radomskich lasach, w których pojawił się wzmożony monitoring. – Już wcześniej wykorzystywaliśmy kamery, lecz nigdy na tak dużą skalę – przyznaje Mariusz Turczyk.

Wyjaśnia on, że w zależności od potrzeb nadleśnictwa wykorzystują różne typy kamer. Najprostsze rejestrują obraz, który jest zapisywany na dysku twardym. Co jakiś czas strażnicy przeglądają nagrany materiał. Są jednak i takie urządzenia, które pozwalają na szybką reakcję.

- Niektóre z nich przekazują obraz bezpośrednio do posterunków Straży Leśnej. Leśnicy dostają także sygnały w postaci sms-a, na przykład w razie zarejestrowania przez kamerę ruchu samochodu w miejscach, gdzie wjazd jest zabroniony. Od razu wysyłamy tam patrol  – tłumaczy rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Czy monitoring jest skuteczny? - Kamery ułatwiają nam pracę. W tym roku udało się udaremnić kilka prób kradzieży dzięki tej technologii – mówi Mariusz Turczyk.

CZY STRAŻNIK LEŚNY MOŻE ZATRZYMAĆ AUTO DO KONTROLI?
JAKIE UPRAWNIENIA MA STRAŻ LEŚNA?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Drugi mandat za podjechanie do lasu autem

Wyższa kara czeka na osoby, które wjadą do lasu samochodem. Strażnik leśny ma bowiem również prawo zatrzymać kierowcę na leśnej drodze, wylegitymować go i wystawić mu mandat.

Ustawa o lasach dopuszcza jazdę w lesie tylko po drogach publicznych oraz takich, które są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi po nich ruch. Po większości leśnych dróg jeździć jednak nie wolno, nawet jeśli przy wjeździe nie będzie zakazu wjazdu.

Co grozi za samochód w lesie? - Gdy ktoś wjedzie do lasu autem, zaparkuje je i np. pójdzie na grzyby, to może zostać pouczony – wyjaśnia Mariusz Turczyk.

Gorzej, gdy taka osoba zostanie przyłapana dodatkowo na wyrzucaniu śmieci, kłusownictwu czy kradzieży drzew lub gałęzi. – Wtedy nie ma taryfy ulgowej i zatrzymany dostanie mandat. Zazwyczaj wynosi on około 100 złotych – dodaje rzecznik.

Wybierając się zatem do lasu po gałązki na stroik samochodem, możemy zostać ukarani dwoma mandatami – za kradzież i za wjazd na drogę leśną.

Gdzie można w takim razie dostać materiał na ozdoby bez groźby kary? Gałązki kupimy legalnie w szkółkach roślin ozdobnych lub ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych. Również nadleśnictwa oferują gałązki drzew iglastych, które pozyskiwane są przy okazji prac pielęgnacyjnych prowadzonych w lasach.

Wykonując swoje zadania strażnicy leśni mają prawo do:
- legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
- wypisania mandatu karnego,
- zatrzymania auta do kontroli na drogach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości przewożonych bagaży,
- ujęcia na gorącym uczynku oraz doprowadzenia do Policji sprawcy przestępstwa lub wykroczenia, albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,
- skierowania sprawy na drogę sadową,
- noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (13)

zaniepokojona

29.10.2011 1:27:37

Re: święta? mandat!

czy to nas czeka?

dr.dread

29.10.2011 1:26:0

Re: Chcesz grób na święta? To Uważaj !

.

oburzony

29.10.2011 1:20:33

Re: Stroisz Chojraka? W mordę ze ślepaka!

Kamery w lasach, co oni filmy przyrodnicze tam kręcą? Powariwali ci ludzie kompletnie!

napalona

29.10.2011 1:17:26

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

ciekawe czy seks w lesie jest karalny, bo mamy z narzeczonym taką fantazję romantyczną :p

fan horroru i pra

29.10.2011 1:14:40

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Najlepsze groby to te rozstrojone. Wydające różne straszne dźwięki, wiecie takie jak w tych strasznych filmach grozy. NIE STOIĆ GROBÓW!!!

Artur Giancarz

29.10.2011 1:10:54

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Maria 2011-10-28 23:23:01 Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat Ja mam świerk na swojej działce i co roku go przecinam ,czy też zapłacę mandat? robię dwie wiązanki dla bliskich. Wiązanki dla bliskich? A z jakich słów je składasz? ROTFL

Zygmunt Kolasowic

29.10.2011 0:52:16

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Nieprawda, wczoraj Golonkę z posłem Gliczyńskim, w Sejmowej zjadłem, bo o nowej ustawie mediaknej rozmowa była i Marta, jak Boga kocham, a kocham szczerze, przemówień publicznych mi nie przerywaj, bo sama z dzieciakami na święta będziesz siedzieć, bo ja w podkomisji nadgodziny wezmę. A to przeklinanie to figura retardyczna była, żeby podkreślić mój wzmagający gniew gdy czytam takie głupoty, że Polska to zamordystan. Jak się nie podoba, to czemu was w Warszawie pod Sejmem z transparentami "DOŚĆ K...A!!!" nie widzę. Polska to nie totalitaryzm, ale też nie państwo obywatelskie, bo nie ma w nim obywateli. Każdy mówi daj, ale nikt się na to nie zrzuci.

żona Zygmunta, Ma

29.10.2011 0:44:31

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Zygmuncie ty się chyba szaleju najadłeś, albo znowu pijany z obrad wraciłeś. Idź ty już spać! Wybaczcie mu Państwo brak manier, nie jadł od czwartku.

Zygmunt kolasowic

29.10.2011 0:42:4

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

@zizi Z artykułu wynika, ,ze mandat grozi w lasach państwowych. Jeśli chcesz mieć pieniądze z tego musisz sama pilnować swojego lasu. Ja uważam że to dobrze, bo na chuj te iglaki na mogiłę pakować?

Maria

28.10.2011 23:23:1

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Ja mam świerk na swojej działce i co roku go przecinam ,czy też zapłacę mandat? robię dwie wiązanki dla bliskich.

zizi

28.10.2011 12:26:40

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Przepis jest debilny. 1/ Ktoś gałązki będzie maił np. ze świerka hodowanego w własnym ogrodzie-dowodu zakupu gałązek nie będzie miał. 2/Dlaczego jeśli ja jestem właścicielem lasu ktoś ukradł kilka moich gałązek i dostał karę ,ja z faktu ukarania nie mam nic???De facto na okradzeniu mnie bogaci się Państwo Wlepiając kary.

zniesmaczony

27.10.2011 19:38:45

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

Zmieńcie ten debilny tytuł i napiszcie o co chodzi!!! Nie szukajcie taniej sensacji...

kontra

27.10.2011 16:25:21

Re: Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat

To są kolejne brednie ludzi którzy się na niczym nie znają a próbują wprowadzić totalitaryzm i utrzymać z byle powodu naród w ryzach. Piszę tak dlatego ze jestem właścicielem lasu o powierzchni obecnie około cztery ha. Lasu w którym co najmniej 30% stanowią jodły. Wychowałem się tam od urodzenia i z doświadczenia wiem ze ułamanie kilku gałązek drzewku nie szkodzi a wręcz przeciwnie odciąża drzewko z nie potrzebnego balastu ale jak zwykle urzędnicy i pseudo ekolodzy są najmądrzejsi choć tak na prawdę nic nie wiedzą a podejmują decyzje. Inna sprawa że takie gałązki mogą pochodzić z wycinki le nadarza się okazja więc z obywatela można ściągnąć dodatkową kasę bo nadarzyła się okazja

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 14.9.2019

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)

 • 29.12.2018

  Ograniczenia handlu w 2019 roku

  Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią (...)

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 12.12.2013

  Kodeks drogowy 2014 – kolejne zmiany

  Od Nowego Roku pewnym zmianom ulegnie ustawa – Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia.