Kary za zmowę przetargową. Ćwierć miliona złotych grzywny

Sześciu przedsiębiorców w niedozwolony sposób wpływało na wyniki zamówień publicznych na utrzymanie zieleni przydrożnej i czystości pasów drogowych zarządzanych przez GDDKiA w woj. łódzkim.

Zgodnie z prawem zabronione jest ustalanie przez uczestników przetargów warunków składanych ofert. Przedsiębiorcy mają obowiązek działać samodzielnie i nie mogą uzgadniać swoich poczynań. Jak wynika z doświadczenia UOKiK, najczęstszą formą zmowy przetargowej jest złożenie tzw. oferty zabezpieczającej. Przedsiębiorcy umawiają się, że przedstawią dwie różne oferty, a jeśli okaże się, że są one dwiema najkorzystniejszymi - zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy lub umyślnie nie składa wymaganych dokumentów.

Porady prawne

UOKiK wydał pięć decyzji dotyczących zmów przetargowych zawieranych przez przedsiębiorców z Drużbic i Kutna (woj. łódzkie). Postępowanie wykazało, że nielegalne porozumienia zawierali członkowie rodziny: Zdzisław Janczyk, Jacek Janczyk, Paweł Janczyk, Ewa Janczyk i Anna Wierucka, prowadzący odrębne działalności gospodarcze oraz spółka Eko Serwis, która zawarła z Jackiem Janczykiem konsorcjum na potrzeby jednego z przetargów.

Przedsiębiorcy brali udział w zamówieniach publicznych na usługi w zakresie utrzymania czystości pasa drogowego oraz utrzymania zieleni przydrożnej na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pięć przetargów, które przeanalizował UOKiK ogłoszono od kwietnia do sierpnia 2012 r. Przed przystąpieniem do każdego z nich, przedsiębiorcy uzgadniali warunki składanych ofert i zasady postępowania ułatwiające wykluczenie z przetargu jednego z członków rodziny i umożliwienie zwycięstwa innemu.

Działania te polegały na składaniu najkorzystniejszej cenowo lecz niekompletnej oferty przez jednego z przedsiębiorców. Kiedy nie była ona uzupełniana o wymagane przez oferenta dokumenty, przetarg wygrywał drugi z nich, oferując wyższą cenę na wykonanie usługi.
W jednym z przetargów na utrzymanie czystości pasa drogowego i zieleni przy drogach w Kutnie i okolicach, ogłoszonym w sierpniu 2012 r. przez GDDKiA, wzięli udział: konsorcjum Jacka Janczyka i spółki Eko Serwis z Kutna oraz konsorcjum Zdzisława Janczyka z Anną Wierucką. Najatrakcyjniejsza cenowo oferta Jacka Janczyka i Eko Serwis została odrzucona przez komisję, co sprawiło, że przetarg wygrało drugie konsorcjum, oferujące cenę prawie 10 proc. wyższą.

Wykluczenie najtańszego wykonawcy spowodowane było nieprzedstawieniem przez niego aktualnego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami. Podobne działania przedsiębiorcy podejmowali w trakcie czterech pozostałych przetargów, które zawsze wygrywał jeden z członków rodziny Janczyków.Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorców łączną karę w wysokości 252 654 zł . Decyzje nie są prawomocne, przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

Źródło: UOKiK


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika