KIG o nowelizacji ustawy o izbach gospodarczych

Zgodnie z przyjętym w dniu 22 lipca br. przez Komisję Gospodarki Sejmu RP sprawozdaniem z prac nad nowelizacją ustawy o izbach gospodarczych, będą one mogły tworzyć terenowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną (jeżeli statut izby będzie to przewidywał). Uzyskanie przez jednostki organizacyjne osobowości prawnej nastąpi z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. „Mamy nadzieję, że ta istotna dla rozwoju samorządu gospodarczego nowelizacja ustawy o izbach gospodarczych zostanie jak najszybciej przyjęta przez Sejm RP" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej wprowadzenie do ustawy o izbach gospodarczych przepisów umożliwiających wyposażenie w osobowość prawną jednostek organizacyjnych izb gospodarczych będzie sprzyjało rozwojowi aktywności tych podmiotów w wielu dziedzinach, gdzie hamulcem jest brak osobowości prawnej. Przykładem mogą tu być lokalne (regionalne) przedsięwzięcia, objęte procedurami przetargowymi czy konkursowymi, w których uczestniczyć mogą podmioty samodzielne. Brak osobowości prawnej zamyka jednostkom organizacyjnym izb gospodarczych drogę do udziału w takich przedsięwzięciach.

Zgodnie z wniesionymi uwagami przez Krajową Izbę Gospodarczą zniesiony został - w porównaniu do pierwotnej treści projektu nowelizacji - poziom 50 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jaki był wymagany do uzyskania przez jednostkę organizacyjną osobowości prawnej. Takie ograniczenie nie było uzasadnione, szczególnie w kontekście zapisów ustawy o stowarzyszeniach, która także nie określa limitu członków do utworzenia jednostki organizacyjnej posiadającej osobowość prawną.

W wyniku prac Komisji Gospodarki nad projektem usunięte zostały liczne zapisy, jak np. „uboczna działalność zarobkowa", które nie znajdują swoich odpowiedników w obecnym systemie prawnym.

Porady prawne

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika