Kolejna zmowa budowlana?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe w trakcie którego sprawdzi, czy Kreisel Technika Budowlana zawarł ze swoimi dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję.

Spółka Kreisel jest jednym z największych producentów chemii budowlanej w Polsce. Zajmuje się m.in. produkcją klejów do glazury i gresu, tynków a także zapraw murarskich. Wątpliwości Urzędu budzą umowy zawierane przez spółkę z jej dystrybutorami.

W toku postępowania antymonopolowego Urząd zbada, czy w podpisywanych umowach Kreisel zobowiązywał swoich kontrahentów do przestrzegania ustalonych minimalnych cen odsprzedaży hurtowej produktów spółki. Jak wynika z informacji zebranych przez Urząd w toku postępowania wyjaśniającego, sprzedaż towarów w cenie niższej niż ustalona w umowie wymagała pisemnej akceptacji spółki Kreisel.

Wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego. Negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców mają również wpływ na sytuację konsumentów - słabsi uczestnicy rynku tracą bowiem dostęp do zróżnicowanych pod względem cen oraz jakości ofert.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie antymonopolowe powinno zakończyć się nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku potwierdzenia zarzutów, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorców kary finansowe w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

Porady prawne

Źródło: www.uokik.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika