Kolejny bubel? Eksperci krytykują prawo o zamówieniach publicznych

Komisja Gospodarki zrezygnowała ze zmian upraszczających prawo o zamówieniach publicznych na rzecz poprzedniego, rządowego projektu. Jeśli Senat zatwierdzi decyzję komisji zasady, na których działają przetargi publiczne będą jeszcze bardziej restrykcyjne.

Rządowy projekt przekazuje w ręce urzędników państwowych kolejne instrumenty kontroli nad przedsiębiorstwami wykonywającymi zamówienia publiczne. Jedną z zmian są nowe podstawy wykluczające firmy z przetargów. Mogą one negatywnie wpłynąć na przeprowadzane postępowania przerzucając przy tym całe koszty na wykonawców - przekonuje PKPP Lewiatan w informacji prasowej.

Podczas głosowania nad prawem o zamówieniach publicznych w Sejmie, posłowie przyjęli część korzystnych dla przedsiębiorców poprawek po wniosku Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Komisja Gospodarki odrzuciła jednak proponowane przez organizację zmiany pod wpływem stanowiska Rządu i przyjęła wcześniej przedłożony przez Radę Ministrów projekt.

Porady prawne

Jednym z nie przyjętych postulatów złożonych przez PKPP Lewiatan był wniosek o odrzucenie przepisu pozwalającego zrezygnować z wykonawcy, jeśli zostaną na niego nałożone kary wyższe niż 5 procent wartości zamówienia. Zmiana ta prowadzi jednak do obawy, że strona zamawiająca będzie miała możliwość nałożyć na wykonawcę karę za nieznaczne przewinienie, która doprowadzić może do zerwania przez zamawiającego kontraktu.

Lewiatan ustalił, że część proponowanych przez rząd regulacji jest niezgodnych z zasadami Unii Europejskiej oraz naruszają prawo sądownicze.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-09-03 15:49:37

    No przecież wprowadzamy system neokolonialny plus - zamist zwykłego kapitalistycznego - już samo gigantyczne zwilokrotnienie urzędników przez parę dekad i ich kosztów sugeruje, że odchodzimy od kapitalizmu. Odchodzimy też od moralności, kompetencji i odpowiedzialności - podobnie utopijnie i ideologicznie próbując je zastąpić przez dewaluacyjną super produkcję lewego prawa w ilościach katastrofalnych (rakowych?) - czyżby aż taka niekompetencja marionetek czy zwykłe bezkarne wykonywanie poleceń mocodawców z obcych służb.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika