Komornicy sądowi nie będą przeciążeni liczbą zleconych egzekucji
Podczas pierwszego dnia 87. posiedzenia Sejmu odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowe przepisy mają zapobiec zbyt dużym różnicom między liczbą spraw wpływających do komorników a skutecznością ich działania.
Zdaniem wnioskodawców, obecne prawo doprowadziło do obniżenia efektywności egzekucji komorniczych w kancelariach, w których odnotowuje się większy napływ spraw. Aktualnie komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji tylko wtedy, gdy zaległość w prowadzonych egzekucjach przekracza 6 miesięcy.
Wnioskodawcy zaproponowali, aby komornik wybrany przez wierzyciela odmawiał wszczęcia egzekucji w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, gdy w poprzednim roku do kancelarii komorniczej wpłynęło ponad 2 tys. spraw, zaległości w ich załatwianiu przekraczają 6 miesięcy, a skuteczność egzekucji nie przekroczyła 35 proc. Komornik będzie też odmawiał podjęcia działań, gdy w poprzednim roku do jego kancelarii wpłynęło ponad 5 tys. spraw, zaległości w ich załatwianiu przekraczają 6 miesięcy, a skuteczność egzekucji nie przekroczyła 40 proc.
Pracujący nad projektem posłowie z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaproponowali poprawki do dokumentu. Komisja chce m.in. zmienić warunki odmowy podjęcia egzekucji i proponuje, by komornik miał taki obowiązek jeśli zaległości w załatwianiu spraw przekraczają 6 miesięcy lub wpłynęło do niego w danym roku ponad 5 tys. i jednocześnie załatwił mniej niż 35 proc. z nich albo gdy wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 tys.
Komisja proponuje też przesunięcie terminu wejścia nowelizacji w życie - z 14 dni na 6 miesięcy od ogłoszenia. Wyjątkiem ma być przepis dotyczący sytuacji, w których komornik będzie odmawiał wszczęcia egzekucji. W przypadku tej regulacji przewidziano 9-miesięczne vacatio legis. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Robert Kropiwnicki. Do trzeciego czytania projektu ustawy Izba przystąpi w bloku głosowań.
Źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?