Komornik sam obniży sobie wypłatę?
Senatorowie zdecydowali, ze to nie sąd, a komornik zdecyduje o obniżce własnego wynagrodzenia.
W styczniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji dotyczącą m.in. opłat komorniczych. Wczoraj nad dokumentem głosowali senatorowie, którzy wprowadzili do tekstu dwie poprawki.
Pierwsza ma charakter redakcyjny i służy zapewnieniu czytelności nowych przepisów. Druga - zaproponowana przez senatora Piotra Zientarskiego z PO - ma na celu zmianę mechanizmu obniżania wysokości opłat stosunkowych i wprowadza zasadę, że wniosek o obniżenie opłaty za egzekucję dłużnicy będą składać do komornika.
Senacka poprawka oddaje więc decyzję o obcięciu opłaty samym komornikom. Na 94 obecnych senatorów poprawkę Zientarskiego poparło 55 głosujących, 39 było przeciw.
Komornik mógłby obniżyć sobie zarobki w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek dłużnika. Według poprawki musiałby przy tym uwzględnić nakład pracy związany z egzekucją świadczenia lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów.
Wniosek będziemy dostarczać komornikowi w ciągu siedmiu dni od terminu, w którym dowiemy się o zamiarze ściągnięcia opłaty. Komornik także dostanie siedem dni na decyzję o uszczupleniu swojej pensji. Od decyzji komornika dłużnik mógłby odwołać się do sądu.
Sejmowa wersja ustawy stanowiła, że wnioski takie dłużnicy będą kierować do sądu, który mógłby orzec obniżenie wysokości opłat.
Przedstawiciele środowisk komorniczych uważali rozwiązania zawarte w ustawie za niesprawiedliwe. Twierdzili, że uregulowania, które z mocy prawa umożliwiają dłużnikom występowanie z wnioskiem do sądu o zmniejszenie wysokości opłat pobieranych z konta, naruszają ich pozycję materialną w ten oto sposób, że nie mogą oni zaplanować swoich dochodów - mówił w Senacie Jan Rulewski, sprawozdawca Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Poprawiona przez Senat ustawa trafi ponownie pod obrady Sejmu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?