Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

Szybkie załatwianie spraw drogą elektroniczną zamiast stania w kolejkach i żmudnego wypełniania formularzy? Ruszyły prace nad informatyzacją urzędów.

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają konsultacje dotyczące ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Ich zdaniem w Polsce niewystarczająca ilość urzędów wprowadza elektroniczne rozwiązania. Celem zmian jest usprawnienie działania administracji poprzez jej informatyzację.

- Ustawa zmieni relacje między urzędem a obywatelami i podmiotami gospodarczymi - informuje szef MAC Michał Boni w nagraniu opublikowanym na stronie ministerstwa.

Do najważniejszych założeń projektu należy powstanie elektronicznych skrzynek podawczych. Korespondencja między obywatelem a urzędem przez internet ma się stać standardem. Wybór sposobu komunikacji z urzędem będzie należał do obywatela.

Wszystkie formularze mają zostać uporządkowane i ujednolicone na terenie całego kraju, co ma ułatwić ludziom wypełnianie często skomplikowanych procedur urzędowych. Będzie to także dostosowanie polskiego systemu do standardów występujących w Unii Europejskiej.
Dostępne będą wnioski elektroniczne, a na stronach urzędów powinny znaleźć się informacje o tym, co i w jaki sposób można załatwić. Dodatkowym usprawnieniem będzie także możliwość śledzenia swojej sprawy on-line.

Wszystkie usprawnienia mają funkcjonować równocześnie z tradycyjnymi procedurami. Proces prac powinien nastąpić stopniowo i najpierw obejmować poprawę obecnego systemu.

- Aby usługi świadczone droga elektroniczną dawały się prosto zinformatyzować, same w sobie muszą być uproszczone - zastrzega Michał Boni w TVN CNBC.

To dopiero początek prac nad usprawnieniem systemu załatwiania spraw w urzędach. Zgodnie z planem projekt nowej formy elektronicznej platformy usług administracji publicznej powinien być gotowy na jesień, tak by przepisy mogły wejść w życie od połowy przyszłego roku.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

azaz

18.8.2012 13:46:29

Re: Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

Ten nieudaczny minister lepiej niech się za nic nie bierze ! Dla nas bedzie lepiej jak zostanie tak jak jast .

tytus

18.8.2012 12:31:30

Re: Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

będzie pewno tak jak z obowiązkowym wprowadzeniem metryczek do każdej sprawy, pochłaniają mnóstwo czasu i są w gruncie rzeczy zbędne, powielają tylko to co już jest a ma być szybciej, lepiej itp. itd.

misio

17.8.2012 10:16:48

cała prawda o polskim urzędniku

cytat z alinki: "jestem urzędnikiem i cieszę się na ten projekt, im mniej gęb zawistnych petentów przed mym obliczem, tym lepiej,..." komentarz zbyteczny

alinka

17.8.2012 8:44:31

Re: Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

jestem urzędnikiem i cieszę się na ten projekt, im mniej gęb zawistnych petentów przed mym obliczem, tym lepiej, tak, tak, stereotyp złego urzędasa jest powszechny, ale nikt nie zastanowił sie nigdy jaka jest druga strona medalu i jak urzędnicy są traktowani przez swych petentów...jeżdżą po tobie bez jakichkolwiek hamulców moralnych, ludzie to chamy (w większości)

Marian

16.8.2012 22:10:18

Re: Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

Ten nowy Grobelny z Amber Gold też zapowiadał, że od następnego dnia będzie wypłacał ludziom pieniądze i tyle są warte zapowiedzi przestępców. Ten Minister to TW UBecki, jaka jest wiarygodność takich ludzi i tych co go powołali?

Tadeusz

16.8.2012 15:11:56

Re: Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję

Wiara w magiczne działanie kolejnych ustaw, a także uszczeguławiania, pączkowania urzędasów, sprawozdań, kontroli, narad itd. jest oszałamiająca - "Ustawa zmieni relacje między urzędem a obywatelami i podmiotami gospodarczymi". Czy on jest politykiem (czyli wg starożytnych mający umiejętności, wiedzę i moralność aby zajmować się polityką, czyli roztropnym działaniem dla dobra ogułu) czy tylko sobie wyobraża, że głównym elementem jest ustawa lub inne dokumenty i urzędy z urzędasami - wyobraża z braku rozeznania co trzeba naprawdę zrobić aby było tak jak sobie umyślą w kolejnych tzw. ustawach.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: