KRRiT: abonament będziemy płacić z prądem

Rada proponuje domniemanie, że odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie użytkownikiem odbiornika telewizyjnego – powinien więc uiścić opłatę abonamentową.

W przedstawionym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sprawozdaniu z działalności w 2009 roku ogłoszono propozycje zmian w prawne, m.in. w sposobie ściągania abonamentu.

Rada przyznała, że ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych nie wpłynęła na poprawę jego ściągalności w latach 2006-2009. Ponadto sytuację finansową mediów publicznych pogorszy nowelizacja wspomnianej ustawy z 13 czerwca 2008 roku, która weszła w życie 1 marca tego roku.

Rozszerzyła ona katalog osób zwolnionych od opłat abonamentowych m.in. o osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Porady prawne

- Grozi to załamaniem w 2010 roku, a najpóźniej w 2011 roku podstaw finansowania misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję w oparciu o to źródło finansowe– tłumaczy KRRiT.

Poprawę ściągalności opłaty abonamentowej ma spowodować przyjecie domniemania, że odbiorca energii elektrycznej jest użytkownikiem odbiornika RTV. Osoby nieposiadające telewizora składałyby stosowne oświadczenie i nie uiszczały opłaty.

Rada zakłada również alternatywne rozwiązanie, według którego obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych zostałby powiązany z obowiązkiem składania zeznania PIT. – Takie rozwiązanie nie objęłoby jednak dużej grupy społecznej, zwolnionej z obowiązku wnoszenia podatków od osób fizycznych i składania zeznań podatkowych – zaznaczono w sprawozdaniu.

W znowelizowanej ustawie o opłatach abonamentowych powinny być uwzględnione również nowe rozwiązania w zakresie stosowania egzekucji administracyjnej w dochodzeniu zaległych opłat abonamentowych.

Rada postuluje także konieczność ustanowienia solidarnej odpowiedzialności członków gospodarstwa domowego za zaległości w opłatach abonamentowych, określenia zasad waloryzacji poziomu tych opłat czy ujednolicenia zasad składania oświadczeń przez osoby zwolnione od płacenia abonamentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Polak_właściciel_ 2017-06-23 15:47:03

    Ha ha ha... prowadzimy działalność w wynajmowanym lokalu (umowa wieczysta albo do wypowiedzenia przez właściciela) aby odliczać koszty takie jak prąd, umowa o świadczenie została przepisana na Naszą firmę, takie też zabezpieczenie że gdybyśmy nie płacili to nie będą ścigać właściciela lokalu tylko Nas. W lokalu prowadzimy sklep, nie mamy ani radia ani telewizora i co też mamy płacić bo możemy oglądać telewizję, bo czemu by nie prąd mamy :D to jest jakiś kiepski żart. Może jeszcze będziemy płacić podatek od tego kiedy sklep jest nie czynny. Bo to w końcu strata dla skarbu państwa gdy nie pracujemy, nie zarabiamy i nie płacimy. Byle dotrwać do jesieni i po wyborach albo tu zostaniemy albo jedziemy za granice.

  • nika 2013-04-07 00:44:15

    I jeszcze jedno: "Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji." Tak mówi ustawa. Czy za korzystanie z pralki czy lodówki też wymyślą abonament? A może ja nie oglądam telewizji publicznej? Płacę za kablówkę a programy mogę oglądać jak będę chciała w internecie bo tak jak jedna z przedmówczyń / Agata / mam kartę telewizyjną. Niech Państwo szuka pieniędzy tam gdzie rzeczywiście przeciekają mu przez palce.

  • nika 2013-04-07 00:21:59

    "Stary" dobrze napisał. Jak telewizja jest taka biedna i nie może się utrzymać to niech obetnie gaże prezenterów, dyrektorów i innych przydupasów.

  • Bogdan 2012-12-18 18:38:42

    Opłacanie abonamentu z prądem to idiotyczne rozwiązanie bo te "domniemanie" jest na niekorzyść klienta, który np. ma tylko radio lub nie ma w wcale, lub ma prawo do ulgi. I znów udowadnianie, że nie jest się wielbłądem. Takie obciążenie musi być dobrowolne! Poza tym stworzy dodatkowe ogniwa biurokratyczne. Jedynie słuszne rozwiązanie to zasilać media publiczne ze środków publicznych, tak jak inne usługi publiczne, z którymi nie zawsze się zgadzamy ale płacić musimy. Inne to komercjalizacja.

  • 1Cesarzowa 2012-04-29 08:40:09

    Uważam, że w telewizji za duzo wydaja na własne wynagrodzenia dlatego też jestem za pełna prywatyzacją TV

  • aina60 2012-04-29 08:23:27

    To niech zrobia telewizje prywatną i tak płacimy w Polsacie, Cyfrze lub innej,ponieważ mamy kodowane programy.

  • @ 2012-04-07 23:46:48

    To normalne wchodzenie złodzieja nie tylko do cudzej kieszeni a teraz i do domu bez nakazu.Mam ich gdzieś jak nie potrafią się utrzymać z reklam to niech padają.Takie są prawa rynku.Żadnego miłosierdzia.Jak nie oglądam TVP to dlaczego mam płacić.Inni też nadają i nie każą sobie płacić za fakt nadawania. Są warunki techniczne na pay per view i to trzeba realizować.Kodowanie też jest dobrym sposobem aby płacił ten kto chce oglądać.

  • dyndamito 2012-04-07 15:58:56

    To ja mam im jeszcze udowadniać, że nie mam telewizora? A niech mi udowodnią, że mam!

  • POZDRAWIAM 2012-04-07 08:58:55

    ja płace za kablówke (chello) i nie mam najmniejszego zamiaru płacić za abonament... bo programy polskie mam w pakiecie... i z jakiej racji mam płacić? żeby pani laura samojłowicz czy inna "gwiazda" zarobiła sobie w tym roku 200tys zł? i pytam za co? za to ze gra w serialu? a gdzie szkoła aktorska? nie ma oczywiście bo wylansowac sie mozna na mroczku albo innym skandalu... pfff... ZENADA ZAL.PL I INNE TAKIE

  • szwejo 2012-04-07 08:47:13

    Kto jest w Krajowej Radzie nie oznacza automatycznie,że posiada mózg.

  • Stary 2012-04-06 17:39:01

    Jedyną misją TVP jest kasa. Jak ktoś nie wierzy to niech sprawdzi wysokość pobieranych pensji przez np. prezenterów , które niejednokrotnie kilka razy przewyższają płace Prezydenta RP. A jak policzyć ilu dyrektorów ma tylko TVP1 to włos się jeży na głowie. Nie uważam że nie płacenie za coś co się kupuje to jest dobrze, ale też płacenie za coś co się nie trawi i nie ogląda też nie jest w porządku. Powinna u nas być już dawno , na wzór Francji, telewizja kablowa i byłoby po problemie. Dziś też wszyscy udają głupich że nie wiedzą o co chodzi. A byłoby prosto. Płacisz oglądasz. Nie chcesz oglądć - nie płacisz. I po problemie. Jest jeszcze jedna sprawa. A jak ktoś opłaca już abonament w pakiecie np. "Cyfry " to co? Podwójnie?

  • Roman 2012-04-06 17:06:30

    Zawsze uważam,że najprostrze rozwiązania są najmniej dolegliwe i skuteczne.

  • Andrzej 2012-04-06 16:01:25

    Pomysł jest dobry, a w każdym razie znacznie lepszy od obecnego rozwiązania, w którym jeszcze tylko nieliczni uczciwi ludzie płacą...

  • agatq 2012-04-06 15:30:07

    stosowne oświadczenie... a czy ktos je będzie weryfikował? Ktoś dostanie od Państwa upoważnienie do nachodzenia mnie w domu w celu sprawdzenia czy rzeczony telewizor faktycznie u mnie nie gości? Druga sprawa - nie mam telewizora w domu... bo mam kartę telewizyjną. Na to też znajdą bata?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika