Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Są kolejne szczegóły

Projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez młodych - program Mieszkanie dla Młodych trafił do konsultacji społecznych. Zakończą się w pierwszym tygodniu grudnia. Tymczasem rząd ujawnia kolejne szczegóły programu.

Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń zdradził szczegóły dotyczące tego programu. Główne założenia pozostały takie same jak w koncepcji przedstawionej przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka po drugim expose Premiera Donalda Tuska w połowie października.

Wśród nowych informacji znalazły się zapowiedzi sankcji za wynajem lub sprzedaż lokalu przed upływem 5 lat od jego zakupu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10 proc. Nie trzeba będzie oddawać tych pieniędzy pod warunkiem, iż sprzedaż mieszania będzie miała miejsce po trzech latach, a w ciągu kolejnych dwóch wszystkie pieniądze uzyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone na zakup innej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Dodatkowa dopłata z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka nie będzie podlegała zwrotowi.

Program Mieszkanie dla Młodych polega na dopłatach pokrywających część ceny nabycia własnego, pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Wiąże się on z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie może to być jednak dowolny kredyt. Z uszczegółowionych informacji wynika, iż dopłata będzie przyznawana dla kredytów o wartości stanowiącej co najmniej 50 proc. ceny lokalu mieszkalnego (wskaźnik LTV nie niższy niż 50 proc.).

Korzystne informacje dotyczą singli

Powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do programu MdM nie będzie mogła przekraczać 75 mkw., przy czym dopłata obejmie 50 mkw. Co ważne nie będzie tutaj rozróżnienia na rodziny i osoby samotne. W Rns dopłata dla osoby samotnej obejmuje maksymalnie 30 mkw., a dopuszczalny metraż nieruchomości mieszkalnej wynosi 50 mkw.

Limit wiekowy ustalony w MdM na 35 lat w przypadku małżeństw podobnie jak ma to miejsce w jeszcze obowiązującej Rns oceniany będzie przez pryzmat wieku młodszego z małżonków.
W dalszym ciągu jako planowany termin wejścia w życie ustawy utrzymywany jest termin 1 lipca 2013 r.

Program Mieszkanie dla Młodych zgodnie z intencją jego autorów ma być naturalną kontynuacją wygaszanej Rodziny na swoim, ale z istotnymi zmianami i uzupełnieniami. Skierowanie do konsultacji społecznych to dopiero początek długiej drogi. Należy mieć nadzieję, iż na kolejnych jej etapach projekt ustawy zostanie na tyle dopracowany, by w jak najlepszym stopniu okazała ona się realnym wsparciem dla młodych osób w nabyciu ich pierwszego mieszkania, a przyjęte w niej ograniczenia nie spowodują wzrostu cen na rynku.

Czytaj więcej
Coraz mniej czasu na skorzystanie z dopłat
Część deweloperów decyduje się na obniżki by zachęcić do kupna mieszkania z rządowymi dopłatami.
Rząd dopłaci do mieszkań. Jest nowy program
Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki Morskiej Piotr Styczeń poinformował, że rządowy program Mieszkanie dla młodych został skierowany do roboczych uzgodnień wewnętrznych.
Nowy program zamiast "Rodziny na swoim". Sprawdź, co zabiorą
Docelowo ma on kosztować miliard złotych rocznie. Skorzystają z niego tysiące rodzin.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika