Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

Nowe prawo dotyczy ponad 700 tysięcy kredytobiorców. Zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację prawa bankowego. Ustawa ma jeden cel – wymusić na bankach obniżenie marży przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut podczas spłaty kredytu we frankach czy w euro, czyli tzw. spreadu.

Odświeżone przepisy wpłyną nie tylko na osoby, które w przyszłości zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej, lecz także na te, które już teraz spłacają jego raty. Zmiany będą dotyczyć też ustawy o kredycie konsumenckim.

Teraz prawo nie gwarantuje spłaty w walucie

Obecnie możliwość spłaty kredytu walutowego w euro czy frankach daje jedna z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Problem w tym, że banki niekoniecznie muszą przestrzegać takich zaleceń.

- To jest tak zwane miękkie prawo, które mówi, jak banki powinny działać. Nie jest to jednak ustawa zmuszająca banki do odpowiednich zachowań – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Marta Chmielewska – Racławska z KNF.

Nieprzestrzeganie rekomendacji tylko w niektórych przypadkach może skończyć się karami. Będzie tak wtedy, gdy zalecenie ma charakter precyzyjny (mówiący wprost, co trzeba zrobić), a bank nie przestrzega go bez podania przyczyny.

- Jeśli stworzy to zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych lub uczestników obrotu instrumentami finansowymi, to KNF może podjąć odpowiednie działania – zaznacza Chmielewska – Racławska.

Komisja może wtedy wystąpić np. z wnioskiem o odwołanie prezesa banku lub nałożyć na instytucję karę finansową w wysokości do 1.000.000 zł.

Po zmianach spłata w walucie bez żadnych opłat

Banki, które umożliwiają obecnie oddawanie pieniędzy we franku czy w euro opierając się na rekomendacji KNF, pobierają jednak często wysokie opłaty za taką możliwość. np. za aneks do umowy.

Nowe przepisy nie dość, że każdemu zagwarantują możliwość spłaty kredytu w walucie, w którym go zaciągnął, to przesądzą jednoznacznie, że bank nie będzie mógł żądać z tego tytułu dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy.

Banki nie będą mogły też zobowiązywać kredytobiorcy do nabycia waluty od określonej instytucji. Oznacza to, że decydując się na spłatę kredytu np. we franku kupimy walutę w kantorze. Oferowane tam kursy są często niższe niż w bankach. Oprócz tego w kantorze możemy się targować, a w banku nie.

Ponadto osoby, które dopiero będą podpisywały umowę kredytową znajdą w niej wartość spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę.

Zmiany najpóźniej do końca miesiąca

Podpisana przez prezydenta ustawa trafi teraz do publikacji w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Nowela wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia publikacji, czyli jeszcze przed końcem sierpnia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

aziel

10.8.2011 13:52:34

Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

Niedźwiedzia przysługa. Opisane prawo doprowadzi akurat do tego,że kurs franka nie będzie spadać.

tomo

10.8.2011 13:15:54

Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

PRZECZYTAĆ

kredycik w chf

10.8.2011 7:56:36

Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

Niewielka z tego będzie korzyść. Myślę, że banki juz nie będą miały takiego spreedu. I kupowanie waluty w kantorach nie będzie sie opłacało.

Kw-andrzej

10.8.2011 7:8:44

Mam pytanie natury technicznej ?

Mam kredyt we CHF w PKO BP , jeśli będę chciał skorzystać z tych udogodnień to : będę musiał założyć konto walutowe , które pewnie darmowe nie będzie ????

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.8.2007

  Jaki kurs walut przyjąć przy różnicach kursowych?

  Otrzymane przychody i poniesione koszty w walutach obcych przelicza się w zasadzie na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu i dnia poniesienia kosztu ogłaszanych przez Narodowy (...)

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 23.2.2018

  Wymiana walut bez kas?

  Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas fiskalnych w kantorach. Projektowane zmiany przewidują zwolnienie podmiotów prowadzących działalność w (...)

 • 6.6.2013

  Przychody i koszty w walutach obcych oraz różnice kursowe

  Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie w jaki sposób należy rozliczyć przychody wyrażone w walutach obcych w podatku dochodowym. W artykule wskażemy również jak należy rozliczyć koszty (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)