Łatwiejsze przyłączanie firm do instalacji OZE

Minister Buda o nowym projekcie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało przepisy znacznie ułatwiające wykorzystanie linii bezpośrednich do zaopatrywania przedsiębiorstw energochłonnych i innych podmiotów w energię odnawialną. Znalazły się one w projekcie nowelizacji ustawy , który przyjęła Rada Ministrów.

- "Wprowadzamy kolejną rewolucję w transformacji energetycznej Polski. Likwidujemy dawną barierę stojącą na drodze przedsiębiorców, którzy w swojej działalności chcą wykorzystywać zieloną energię. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszają się bieżące koszty prowadzenia biznesu" – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Porady prawne

Projekt ustawy zawiera przepisy, które mają na celu zwiększenie dostępności tzw. linii bezpośrednich. Linie takie mogą łączyć jednostki wytwarzania energii (w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych np. farmy wiatrowej czy słonecznej) bezpośrednio z odbiorcą. Ustawa zmienia dotychczasową definicję w sposób, który w większym stopniu urzeczywistnia cele przewidziane przez unijnego ustawodawcę, potrzeby przedsiębiorców, a jednocześnie wyraźnie rozgranicza pojęcie linii bezpośredniej od układów autoprodukcyjnych.

W zapisie ustawy proponuje się zastąpienie postępowania o wydanie zgody Prezesa URE na budowę linii bezpośredniej, wpisem do rejestru prowadzonego przez ten organ. Do zgłoszenia podmiot powinien dołączyć informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyzę dotyczącą jej wpływu na sieć (przepisy projektu wyznaczają też ramy prawne, na podstawie których taka ekspertyza ma zostać przygotowana). Rozwiązanie to wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej.

W przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW będzie stosowany tryb zgłoszeniowy bez konieczności przedkładania ekspertyzy i gwarantujący wpis na podstawie kompletności i poprawności dokumentacji. Ustawa da poza tym możliwość wprowadzenia energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (po spełnieniu przesłanek podyktowanych koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej).

Co przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw?

Projekt, przygotowany przez ministra klimatu i środowiska, dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania przewidują, że odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikro przedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW.

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikro przedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Zmniejszone zostaną obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW.

Od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny.

Wprowadzone zostaną ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych. Dotyczy to np. prawa odbiorcy do przystąpienia do obywatelskiej społeczności energetycznej przy zachowaniu pełni praw konsumenckich i do opuszczenia społeczności bez sankcji.

Odbiorcy energii będą mogli zawierać umowy z cenami dynamicznymi energii elektrycznej, z co najmniej jednym sprzedawcą i każdym sprzedawcą, który ma ponad 200 tys. odbiorców. Odbiorcy będą mieli także prawo do otrzymywania informacji na temat korzyści i ryzyk związanych z takimi umowami.

W określonych przypadkach Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie mógł ingerować z urzędu lub na wniosek strony w treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej. Chodzi o umowę zawartą pomiędzy sprzedawcą a operatorem systemu dystrybucyjnego lub operatorem systemu przesyłowego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika