Leczenie za granicą i zwrot kosztów
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. ustawę o leczeniu transgranicznym. Oznacza to, że pacjent posiadający uprawnienia do publicznych świadczeń zdrowotnych w kraju, będzie mógł ubiegać się od NFZ zwrotu kosztów leczenia w innym państwie UE.
Prawo zwrotu od NFZ poniesionych kosztów świadczenia opieki zdrowotnej - świadczenia gwarantowanego, uzyskanego w innym państwie Unii Europejskiej, będzie przysługiwało za świadczenia, co do którego uprzednio było wydane skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub wykonującego zawód w innym niż Polska państwie członkowskim UE). Podstawę zwrotu stanowi rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot, który udzielił świadczenia.
Zwrot kosztów jest dokonywany w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania stosowanego w rozliczeniach NFZ w ramach umów ze świadczeniodawcami (zwrot obejmuje także koszty leków, wyrobów medycznych zakupionych w innym kraju UE na podstawie polskiej recepty wystawionej przez uprawnioną osobę albo lekarza wykonującego zawód w innym państwie członkowskim UE, również koszty leków nabytych w polskiej aptece na podstawie recepty lekarza z innych państw Unii). Wnioski o zwrot kosztów rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ (dla zamieszkałych Polsce). Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Prezesa NFZ.
Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów tzw. dyrektywy transgranicznej, czyli Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Ustanowiła ona zasady ułatwiające dostęp pacjentów do świadczeń w innym państwach członkowskich UE niż państwo ubezpieczenia.
źródło: Kancelaria Prezydenta
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?