Legitymacje ubezpieczeniowe "stają się przeszłością"
Od przyszłego roku ZUS nie będzie wydawał papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Prawo do leczenia poświadczą inne dokumenty.
Wraz z końcem tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończy wydawanie i potwierdzanie papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 2010 roku pójdziemy do lekarza z innymi dokumentami, które poświadczą nasze prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej - informuje ZUS.
„Rezygnujemy z wydawania legitymacji, bo nie są już potrzebne" - wyjaśnia Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych. „Dane, które przekazujemy do NFZ są wystarczające do ustalenia prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Nie ma potrzeby, by dublować je na papierze" - dodaje Boryczka.
Teoretycznie papierowe legitymacje zachowają ważność w przyszłym roku: „Jeżeli przed końcem tego roku pracodawca podbije naszą legitymację i - przykładowo - będzie ona ważna do końca stycznia 2010, to potwierdzi ona prawo do leczenia" - mówiła dla e-prawnika Iwona Kowalska z wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak będzie w praktyce? Czy rejestrując się w ośrodku zdrowia na podstawie takiej legitymacji zostaniemy przyjęci do lekarza? „Pani w recepcji będzie mogła nas mimo wszystko poprosić o zaświadczenie wydane przez pracodawcę, papierowa legitymacja ubezpieczeniowa może więc nie wystarczyć. Dlatego od przyszłego roku - aby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów - lepiej wziąć ze sobą do ośrodka zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych" - radzi Iwona Kowalska.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował już listę dokumentów, jakie poświadczą od 1 stycznia nasze prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie to wystawiany co miesiąc przez pracodawcę druk ZUS RMUA, czyli informacja o miesięcznej kwocie składek przekazywana ubezpieczonym przez płatników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zabrać do lekarza druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci i renciści otrzymają świadczenie np. na podstawie aktualnego odcinka emerytury lub renty, osoby bezrobotne - okazując aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Członkowie rodziny osoby ubezpieczonej zostaną natomiast przyjęci do lekarza na podstawie dowodu opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła ich do ubezpieczenia zdrowotnego oraz kserokopii tego zgłoszenia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?