Legitymacje ubezpieczeniowe "stają się przeszłością"

Od przyszłego roku ZUS nie będzie wydawał papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Prawo do leczenia poświadczą inne dokumenty.

Wraz z końcem tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończy wydawanie i potwierdzanie papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 2010 roku pójdziemy do lekarza z innymi dokumentami, które poświadczą nasze prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej - informuje ZUS.

„Rezygnujemy z wydawania legitymacji, bo nie są już potrzebne"  - wyjaśnia Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych. „Dane, które przekazujemy do NFZ są wystarczające do ustalenia prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Nie ma potrzeby, by dublować je na papierze" - dodaje Boryczka.

Teoretycznie papierowe legitymacje zachowają ważność w przyszłym roku: „Jeżeli przed końcem tego roku pracodawca podbije naszą legitymację i - przykładowo - będzie ona ważna do końca stycznia 2010, to potwierdzi ona prawo do leczenia" - mówiła dla e-prawnika Iwona Kowalska z wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak będzie w praktyce? Czy rejestrując się w ośrodku zdrowia na podstawie takiej legitymacji zostaniemy przyjęci do lekarza? „Pani w recepcji będzie mogła nas mimo wszystko poprosić o zaświadczenie wydane przez pracodawcę, papierowa legitymacja ubezpieczeniowa może więc nie wystarczyć. Dlatego od przyszłego roku - aby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów - lepiej wziąć ze sobą do ośrodka zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych" - radzi Iwona Kowalska.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował już listę dokumentów, jakie poświadczą od 1 stycznia nasze prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będzie to wystawiany co miesiąc przez pracodawcę druk ZUS RMUA, czyli informacja o miesięcznej kwocie składek przekazywana ubezpieczonym przez płatników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zabrać do lekarza druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci i renciści otrzymają świadczenie np. na podstawie aktualnego odcinka emerytury lub renty, osoby bezrobotne - okazując aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Członkowie rodziny osoby ubezpieczonej zostaną natomiast przyjęci do lekarza na podstawie dowodu opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła ich do ubezpieczenia zdrowotnego oraz kserokopii tego zgłoszenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ada 2011-11-18 09:11:36

    A co z oddcinkami renty czy emerytury, która bezpośdernio wpływa na konto bankowe. Przecież nie będę pani z okienka przychodni pokazywać swojego wyciagu bankowego, totalna bzdura z tymi zaświadczeniami. Ktoś musi zapłacić dodatkowym osobom, które co miesiąc będą takie zaświadczenia wystawiać. Banki wymyśliły jak płacić w sklepach bez pieniędzy. Niech więc rząd wprowadzi kartę podobną do bankomatowej, żeby w przychodniach i szpitalach sprawdzali nasze składki. Bedzie szybciej, sprawniej i naprawdę nowocześnie.

  • mra 2011-11-18 08:30:08

    Mowa o odcinkach o emeryturach i rentach a przecież już z nich zrezygnowano . Rzeczywiście kojejny absurd w naszym prawie.

  • zdebina 2011-11-17 19:33:14

    Czy kartę czipową też trzeba będzie oddać do lamusa?

  • Omega 2011-11-17 15:12:41

    Bez sensu i trochę narusza chyba przepis o ochronie danych osobowych. Na RMUA figuruje jest informacja o naszych zarobkach i wielkości składki. A co to obchodzi lekarza czy jakaś Panią recepcjonistkę? - ja nie mam ochoty dzielić się z nimi tymi informacjami, im powinno wystarczyć zaświadczenie ze płace składki. Absurd jakiś!!!!!

  • roman 2011-11-17 06:02:04

    Nowy cud Tuska, czy wymysł Palikota?

  • Emeryt 2011-11-16 16:13:08

    To jest rozwiązanie już całkiem bez sensu; widać, że jest to kolejny wymysł BIUROKRACJI oderwany od życia i powodujące że dosyć proste rozwiązanie dotychczasowe zastąpi się masą wydawanych dokumentów, papierków itp. absorbując ludzi i czas; po krótkim czasie bałaganu i zamieszania oczywiście przepisy będą przez rzekomo "PRZYJAZNE Państwo" NOWELIZOWANE. i TAK W KÓŁKU Macieju. Jak MOŻNA SZANOWAĆ TAKIE BEZDENNIE niepoważne władze??? Emeryci mają wydane legitymacje, po co więc odcinki renty czy emerytury, jest skomputeryzowany podobno system ubezpieczonych, miały być wydane karty pacjenta z czytnikami itd. a szuka się archaicznych rozwiązań; może PO już przygotowuje się totalnej klęski na własne życzenie. Naprawdę nie ma w całej Polsce w miarę rozsądnych ludzi którzy potrafili by przeprowadzić z głową reformy? I tak dobrych 10 lat kręcimy się w kółko, a służba jest coraz bardziej chora a system ubezpieczeń jak jest do bani - tak sobie nadal jest! Ja bym jeszcze może wypłacił wysokie nagrody tym pożal się Boże "racjonalizatorom!

  • majka 2011-11-16 13:00:54

    A co będzie z rodzinnymi legitymacjami ubezpieczeniowymi?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika