Leki na katar działają jak narkotyk

Dlatego trzeba ograniczyć ich sprzedaż. Apteka wyda nam tylko jedno opakowanie lekarstwa.

Chodzi m.in. o popularne środki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT oraz Sudafed. Specyfiki te zawierają pseudoefedrynę, która działa w sposób zbliżony do amfetaminy.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która nie pozwoli na kupno więcej niż jednego pudełeczka z lekiem, w którym znajdziemy ten składnik.

- Zaproponowana zmiana nie będzie przeszkodą dla osób zaopatrujących się w produkty lecznicze w celach leczenia infekcji górnych dróg oddechowych – tłumaczy resort. – Będzie natomiast przeciwdziałać kupowaniu przez niektóre osoby produktów leczniczych w ilościach hurtowych w celu pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny, jako prekursora lub substancji psychoaktywnej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Porady prawne
Pseudoefedryna jest stymulantem Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN). Do działań niepożądanych zalicza się miedzy innymi bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze. Pseudoefedryna działa pobudzająco na OUN a także zmniejsza łaknienie. Może powodować także uzależnienie psychiczne. Ponadto pseudoefedryna jest jednym z prekursorów metamfetaminy.

Resort przyznaje, że określenie faktycznej skali zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę w sposób niezgodny z przeznaczeniem, a więc w celu odurzania się, jest bardzo trudne.

- Wzrastająca liczba informacji wpływających do Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ministerstwa Zdrowia od lekarzy i terapeutów uzależnień potwierdzają jednak występowanie oraz rozwój takiego zjawiska – twierdzi Ministerstwo Zdrowia.

W projekcie powołano się na badania zrealizowane w 2008 roku na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Zapytano wówczas uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, czy przyjmowali leki przeciwkaszlowe w celu odurzania się. Kiedykolwiek robiło tak około 3 proc. dzieci, w ciągu ostatnich 12 miesięcy około 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni około 1 proc.

Ponadto resort powołał się na opracowania firmy US Pharmacy, która sprawdziła, w jakich regionach Polski występuje nasilona sprzedaż leków Cirrus, Acatar AT oraz Sudafed, sugerująca wykorzystanie ich niezgodnie z przeznaczeniem.

Głównymi regionami Polski wykazującymi nasiloną sprzedaż tych produktów są 4 południowozachodnie województwa przygraniczne: Dolnośląskie, Śląskie, Małopolskie i Lubuskie (w skali kraju generują 83 proc. ilościowej sprzedaży).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jabara 2013-01-28 15:27:28

    Znów działania na pokaz. W moim mieście jest co najmniej ze 20 aptek (chyba raczej więcej) samochodem mogę je obskoczyć w dosyć krótkim okresie czasu i co? Na drugi dzień zrobię to samo. Tylko na szczęście nie jestem tym zainteresowany. No, chyba, że wpadnę na pomysł biznesowy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika