Lepszy los małych przedsiębiorstw

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorstw, już niedługo dostaną możliwość składania uproszczonego sprawozdania finansowego. Wiąże się to z obniżeniem kosztów działalności takich przedsiębiorstw.

Zmiany jakie szykuje Ministerstwo Finansów, związane są z dyrektywą unijną z 19.07.2013 r. dotyczącą sprawozdań finansowych. Jej ustalenia wymusiły na polskim rządzie nowelizację ustawy o rachunkowości.

 Uproszczone sprawozdanie finansowe

Jak podano w uzasadnieniu nowego projektu, planowane zmiany mają na celu ulepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nacisk położono również na „ograniczenie lub zniesienie” czynników ograniczających rozwój przedsiębiorczości. Powyższym celom ma służyć wprowadzenie możliwości składania uproszczonych sprawozdań finansowych przez mikroprzedsiębiorstwa. Takie sprawozdanie składać się będzie jedynie z niezbędnych informacji zawartych w bilansie, a także rachunku zysków i strat.

Zniesiony zostanie także obowiązek podawania dodatkowych informacji, sprawozdań z przebiegu działalności. Warunkiem w tym przypadku będzie zawarcie wymienionych danych w uzupełnieniu bilansu.

W przypadku, gdy jednostka mikro skorzysta z jakiegokolwiek uproszczenia w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów. Przyczyni się to do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości” – wyjaśnia resort finansów.

Bez przymusu

Projekt ministerstwa zakłada, że możliwość skorzystania z uproszczonego sprawozdania finansowego będzie opcjonalna. Oznacza to, że nie będzie przymusu wyboru takiej opcji, decyzję podejmą przedsiębiorcy.

Ponadto nowe przepisy obejmą nie tylko mikrofirmy, ale również osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych (pod warunkiem, że przychód tych ostatnich nie przekroczy równowartości 2 mln euro).

Jak podaje GUS, liczba mikroprzedsiębiorstw w Polsce stanowi 96% ogółu firm i wynosi ok. 1,7 mln (dane na rok 2011).

Artykuł przygotowany przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl


Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

ccicci

5.5.2014 19:42:20

Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

Ja wcale tego nie rozumiem. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na KPiR, ryczałcie itp. nigdy nie składała żadnych sprawozdań.

KUNDAMelchior

1.5.2014 19:48:53

Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

Przepraszam za błędy których nie zauważyłem i teraz je koryguję: przywodców - przywódców, skłuconego - skłóconego, te i pozostałe. Nie przyłożyłem się bo nie wierzyłem, że komentarz zostanie przepuszczony. Dziękuję cenzorom za pobłażliwość.

KUNDAMelchior

1.5.2014 19:37:30

Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

Zastanawiam się, na co tym razem polują krwiopicze instytucje państwa. Nie wierzę , bo jestem za stary, że chcą mi w czymś polepszyć. Za dobrze wiem kto nami rządzi, aby oczekiwać czegoś mądrego i skierowanego w całości do obywatela. Oni zawsze stosują zasadę ,że jak dają 1 zł to napewno wezmą 10 zł. Ten typ naszej mniejszości ma to wpajane od wieków i nie po to zostali wyniesieni na stanowiska, przez swoich mocodawców, aby nie spełnić roli do jakiej zostali wyznaczeni i przeznaczeni. Jeżeli ktoś jest ciekawy prawdy to musi sięgnąć do wiedzy z XV wieku i poczytać jakie wytyczne dostawali od swoich duchownych przywodców. Dzisiaj materializują te nauki również poprez to, że wszystkie narody na świecie chcą pozbawić wiedzy , którą każą ludziom zastapić pragnieniami posiadania rzeczy. Dążą do tego aby ludzie posiadali iluzję wykształcenia, które tak na prawdę, nie będzie do niczego przydatne, wtedy każdy musi iść drogą którą oni wskażą. Będzie to niestety droga do zagłady. Ten proces jest już realizowany od 20 lat i przy takim stanie świadomości skłuconego społeczeństwa nie da się go zachamować. Aby go odwrócić trzeba 100 lat wytężonej pracy, absolutnie całego i zjednoczonego społeczeństwa, bo partyjnośćbez względu na jej kolor jest drogą pogłębiającą kryzys. Dzisiaj te siły każą nam świętować 10 rocznicę kolejnego wepchcięcia kraju w niewolę. Może to i dobrze bo zaraz pójdę na kocert z tej okazji, to szbciej mi minie czas oczekiwania na wizytę do lekarza , bo to pozostanie tylko niecałe 2 lata. Napisałem ale nie mam pewności czy puści to cenzura czy jak zawsze przy tego typu moich komentarzy napiszą ze artykół posiada zbyt dużo negatywnych treści. Niech żyje wolność dla szystkich ludzi.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 3.10.2017

  Małe i średnie firmy łatwiej dostaną pomoc publiczną

  Rząd przyjął rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Umożliwią (...)

 • 27.12.2017

  Gwarancje spłaty kredytów MŚP

  Stworzenie trwałego, systemowego instrumentu wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przy wykorzystaniu gwarancji spłaty kredytów, opartego na Krajowym Funduszu Gwarancyjnym to jeden (...)

 • 1.5.2017

  Ułatwienie dochodzenia wierzytelności

  Celem ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności jest wzmocnienie praw i gwarancji dla wierzycieli, w szczególności (...)

 • 18.10.2004

  Kto jest małym a kto średnim przedsiębiorcą? Co zmieni się w tym zakresie od 1 stycznia 2005 r.?

  Udział małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu miejsc pracy oraz w produkcie narodowym jest coraz większy. Zgodnie z Prawem działalności gospodarczej, Państwo stwarza, z poszanowaniem zasad (...)