Składki

Mały ZUS dla małych firm

Rząd proponuje

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę jest już w Sejmie. Przewidziano w nim obniżenie składek ZUS dla małych firm. Zaproponowane rozwiązanie realizuje obietnicę złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego (to jeden z 5 projektów premiera dla Polaków).

1,5 mld zł w 2019 roku – to spodziewane korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, związane z wejściem w życie proponowanej ustawy. Nowe regulacje mają obowiązywać już od stycznia przyszłego roku.

- "Oszczędności dla przedsiębiorców, większa przeżywalność firm, lepsze perspektywy rozwoju, a także wzrost liczby osób zakładających własny biznes to spodziewane efekty wprowadzanych przez nas zmian"  – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

- "Ustawa skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Szacujemy, że ze zmian skorzysta ok. 200 tys. działających przedsiębiorców, a co najmniej drugie tyle może wyjść z tzw. szarej strefy. Możemy zatem mówić o setkach tysięcy osób, dla których mały ZUS będzie realną i odczuwalną ulgą" – dodała Jadwiga Emilewicz.

Co zmieni ustawa?

Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS - 1.232,16 zł. 

Dzięki planowanym zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5.250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne.

Oszczędności przedsiębiorców będą zależeć zatem od ich rocznych przychodów. Składki będą rosły proporcjonalnie w zależności od przychodu. Projekt zakłada jedynie wprowadzenie dolnego ograniczenia równego obecnemu preferencyjnemu ZUS-owi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, czyli ok. 200 zł w roku 2018 r. (do tego trzeba doliczyć stałą dla wszystkich i obowiązkową składkę zdrowotną - 319, 94 zł). Oznacza to, że do momentu osiągnięcia przeciętnego przychodu ok. 1.240 zł miesięcznie przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę ok. 520 zł. Potem na każde 1 zł przychodu jego składki będą rosły o 16 gr.

Jak bardzo „mały ZUS” poprawi sytuację najmniejszych firm, najłatwiej zobrazować na konkretnym przykładzie. Przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS - 1.232,16 zł., czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka ZUS przedsiębiorcy wyniosłaby niecałe 660 zł.

Oszczędności dla firm, korzyści dla gospodarki

Z proponowanych zmian skorzysta prawie 200 tys. małych firm. Wiele małych firm działa w mniejszych miastach i powiatach z ciągle jeszcze stosunkowo wysokim poziomem bezrobocia. Obniżenie składki ZUS poprawi ich rentowność i perspektywy rozwoju. Obecnie prawie 60 tys. przedsiębiorców rocznie wypada z systemu zabezpieczeń społecznych właśnie z powodu nieosiągnięcia odpowiedniej skali lub rentowności biznesu. Dzięki niższym miesięcznym obciążeniom więcej z nich przetrwa próbę czasu i łatwiej będzie się im rozwijać. Planowane zmiany pomogą również w ograniczeniu szarej strefy oraz pobudzą aktywność zawodową i przedsiębiorczość. Dzięki mniejszemu ZUS-owi ludzie, zamiast szukać pracy daleko od domu, będą zakładać nowe firmy u siebie na miejscu. To jest rozwiązanie także dla tych, którzy chcą łączyć swoją aktywność życiową – np. zajmowanie się dziećmi w domu z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z szacunkami korzyści  dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wyniosą ok. 1,5 mld zł w pierwszym roku. Wyliczenia te uwzględniają wyłącznie mierzalne skutki, jak stymulacja popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego. Nie wzięto w nich pod uwagę m.in. korzyści wynikających z ograniczenia szarej strefy.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planuje się, że już od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5.250 zł, będą mogli skorzystać z nowych regulacji.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.4.2018

  Mały ZUS już zaprojektowany

  Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić obniżone, (...)

 • 17.4.2007

  Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?

  Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać rozliczeń kwartalnych bez stosowania tej metody. Oczywiście mały podatnik może również (...)

 • 3.10.2017

  Małe i średnie firmy łatwiej dostaną pomoc publiczną

  Rząd przyjął rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Umożliwią (...)

 • 15.8.2018

  Mały ZUS już w 2019 roku

  Jednoosobowe firmy, których przychody nie przekraczają 2,5-krotności płacy minimalnej, zapłacą niższe, proporcjonalne do przychodu składki.

 • 27.6.2006

  Na jakich zasadach mały podatnik może wybrać kwartalne rozliczenie VAT bez stosowania metody kasowej?

  Dla małych podatników zostały przewidziane dwa szczególne sposoby rozliczeń z fiskusem w zakresie podatku VAT. Pierwszym z nich jest metoda kasowa. Mały podatnik może również wybrać możliwość (...)