Maszyny do stosowania pestycydów
Parlament przyjął sprawozdanie posła Leopolda Rutowicza (UEN, PL) poświęcone dyrektywie, która zapewni harmonizację wymogów ochrony środowiska oraz procedur oceny zgodności dla maszyn do stosowania pestycydów. Wprowadzone zostaną dodatkowe wymogi, które nowy sprzęt musi spełnić przed wprowadzeniem do obrotu. Dyrektywa pozwoli osiągnąć jednakowy poziom ochrony środowiska i zapewni uczciwą konkurencję między producentami.
Celem strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów jest obniżenie zagrożenia i negatywnego wpływu pestycydów na zdrowie ludzkie i środowisko naturalne. Instrumenty przewidziane do osiągnięcia tego celu zostały określane w dyrektywie ramowej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Nakłada ona na państwa członkowskie m.in. wymóg stworzenia systemu regularnej konserwacji i okresowej kontroli stosowanego już profesjonalnie sprzętu do stosowania pestycydów.
Jednak także nowe maszyny do stosowania pestycydów nie powinny stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla środowiska. Aby to osiągnąć, Komisja Europejska wysunęła propozycję dyrektywy w sprawie maszyn do stosowania pestycydów zmieniającą wcześniejszą dyrektywę. We wniosku wprowadzone zostały dodatkowe niezbędne wymogi w zakresie ochrony środowiska, które nowy sprzęt do stosowania pestycydów musi spełnić przed wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku na terytorium Wspólnoty.
Środki krajowe i konieczność harmonizacji
Prawodawstwo wspólnotowe nie zawiera wymogów ochrony środowiska dla maszyn do stosowania pestycydów, ale niektóre państwa członkowskie wprowadziły środki krajowe, które należy stosować przy wprowadzaniu nowych maszyn do obrotu na ich rynkach. Inne państwa członkowskie ogłosiły projekty przepisów w tej dziedzinie. Aby uniknąć mnożenia rozbieżnych krajowych przepisów i procedur, które mogłyby stać się przeszkodą dla swobodnego przepływu towarów w obrębie Wspólnoty zdecydowano o harmonizacji wymogów ochrony środowiska oraz procedur oceny zgodności dla maszyn do stosowania pestycydów. Pozwoli ona osiągnąć jednakowy poziom ochrony środowiska w całej UE i zapewni uczciwą konkurencję pomiędzy producentami.
Stanowisko Parlamentu
W sprawozdaniu przygotowanym przez posła Leopolda Rutowicza (UEN, PL) posłowie popierają inicjatywę Komisji argumentując, że prawidłowy projekt i konstrukcja tego rodzaju maszyn odgrywa znaczącą rolę w ograniczaniu niekorzystnego wpływu pestycydów na zdrowie ludzkie i środowisko.
„Opryskiwacze dostosowane do nowych wymogów będą zużywać mniejsze ilości pestycydów oraz ograniczać straty produktu powstałe w trakcie mieszania, podawania, opryskiwania i czyszczenia" - stwierdza sprawozdawca i przekonuje, że ewentualne koszty związane ze stosowaniem nowych zharmonizowanych wymogów będą zdecydowanie niższe, niż koszty ponoszone w przypadku braku harmonizacji, w postaci obciążeń administracyjnych, z jakimi borykają się producenci stosując rozbieżne przepisy i procedury krajowe.
Kompromis w pierwszym czytaniu
Posłowie uważają, że niektóre zapisy proponowanej dyrektywy wymagają doprecyzowania i wyjaśnienia i dlatego zaproponowali poprawki, których nadrzędnym celem jest uproszczenie, wyjaśnienie oraz umocnienie przepisów zaproponowanych przez Komisję. Głosowaniu poddany został tekst dyrektywy uzgodniony z państwami członkowskimi w drodze nieformalnych konsultacji, dlatego jego przyjęcie przez Parlament oznacza, że dyrektywa została przyjęta w pierwszym czytaniu.
Dyrektywa zacznie obowiązywać za dwa lata
Parlament i Rada uzgodniły, że państwa członkowskie w ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie przyjmują i publikują przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy. Jej przepisy staną się obowiązujące 24 miesiące od wejścia w życie.
Leopold Józef RUTOWICZ (UEN, PL)
Maszyny do stosowania pestycydów
Procedura: Współdecyzja
Debata: 22.04.2009
Głosowanie: 22.04.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?