MEN ułatwi skończenie szkoły uczniom z kłopotami

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej określa, kiedy do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat.

Obowiązek uczęszczania do szkoły obejmuje osoby, które nie ukończyły gimnazjum oraz mają mniej niż 18 lat. Rozporządzenie ułatwi realizację tego obowiązku osobom, które ukończyły 16 lat oraz mają opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokują ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży - informuje na swojej stronie internetowej resort edukacji.

Przepisy rozporządzenia umożliwiają takim osobom uczęszczanie do szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych. Rozporządzenie zwiększa też szanse na uzyskanie wykształcenia przez osoby, które ukończyły 16 lat i mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną, uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży - czytamy w komunikacie MEN.

Porady prawne

Nowe rozporządzenie poszerza listę przypadków, w których do szkoły dla dorosłych można przyjąć osoby, które nie ukończyły 18 lat. Umożliwi przyjmowanie osób, które ukończyły 16 lat i mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkołach dla młodzieży.

Dotyczy to np. osób, które mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z długotrwałą chorobą i rekonwalescencją i ze względu na konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych nie mogą uczęszczać do szkoły dla młodzieży, lub osób, które mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową (chodzi w szczególności o małoletnie matki wychowujące dzieci, które ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem nie mogą uczęszczać do szkoły dla młodzieży).

Ponadto rozporządzenie wprowadza możliwość przyjmowania do szkół dla dorosłych osób w wieku od 15 lat przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych.

Rozporządzenie uwzględnia także zmiany w kształceniu zawodowym. - Osoby niepełnoletnie, które ukończyły gimnazjum, mają skończone 15 lat, ale ze względów zdrowotnych lub spowodowanych sytuacją życiową nie mogą podjąć nauki w szkole ponadgimnazjalnej, zyskają możliwość wyboru innej ścieżki kształcenia. Będą one mogły realizować obowiązek nauki na kwalifikacyjnym kursie zawodowym. Dotyczy to także osób niepełnoletnich przebywających w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich - wylicza resort. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września.

(MM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria 2014-10-09 22:19:53

    Proszę mi wskazać gimnazjum dla dorosłych. W Trójmieście znalazłam dwie szkoły gdzie lekcje odbywają się 3 lub 4 razy w miesiącu lecz od godziny 12.00. Jaki pracodawca będzie zwalniał pracownika do szkoły? Co to za godziny rozpoczęcia nauki, chyba dla niepracujących. Powstają gimnazja lecz od pierwszego semestru. Ja dla swojego wnuka szukam gimnazjum na 3-ci semestr jest to druga klasa. GDZIE PYTAM?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika