Młodość wolna od papierosa

28 maja br. 2008 r.  w ogrodach Ministerstwa Zdrowia w Warszawie została zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna „Młodość wolna od papierosa" organizowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

Po raz pierwszy koordynatorem rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce został Główny Inspektor Sanitarny.  Otwierając konferencję dr n. med. Andrzej Wojtyła, Główny Inspektor Sanitarny wskazał, iż według licznych badań, m.in. Instytutu Matki i Dziecka, prawie 59 % 15-letnich chłopców i dziewcząt próbowało palić papierosy (63 % chłopców i 55 % dziewcząt). Wiek, w którym młodzież 15- letnia pierwszy raz zapaliła papierosa to najczęściej 11 lat i mniej (13,8% badanych).  Stąd decyzja o  organizacji kampanii społecznej skierowanej do młodzieży w wieku 16-19 lat, której celem jest edukacja młodzieży w zakresie zysków płynących z niepalenia oraz zagrożeń wynikających z czynnego i biernego palenia tytoniu. Kampania, która trwać będzie do 31 sierpnia br., koncentrować się będzie na:

  • eksponowaniu pozytywów niepalenia (ładny wygląd, zapach, lepsza sprawność fizyczna, lepsze zdrowie, itp.);

  • zachęcaniu do podejmowania odpowiedzialnych wyborów - życie bez papierosa (bez uzależnienia);

  • promocji postaw młodych ludzi jako liderów zdrowego stylu życia w środowisku rówieśniczym;

  • uświadamianiu, że problem palenia tytoniu jest poważny (konsekwencje osobiste i społeczne);

  • promocji aktywnych form spędzania wolnego czasy (sport, inne hobby);

  • kształtowaniu asertywnych postaw u młodzieży (związane z czynnym i biernym paleniem).

Do udziału w kampanii zapraszane będą  autorytety oraz znane osoby ze świata kultury i sportu itp. będące dla młodzieży skutecznym i wiarygodnym źródłem przekazu.  

Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia  w Polsce, podkreśliła że jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jaki  państwo może ochronić osoby młode od  eksperymentowania z papierosami i zostanie  nałogowymi palaczami jest wprowadzenie  zakazu wszelkich form bezpośredniej i  pośredniej reklamy tytoniu, włączając promocję  papierosów i sponsorowanie  przez przemysł  tytoniowy.

Cześć oficjalną konferencji poprzedził happening zorganizowany przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz studentów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. oraz premierowy pokaz nowych plakatów Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego plakacisty, autora słynnego „Papierosy są do d...".

Młodość wolna od papierosa - prezentacja do pobrania

WHO Polska WNTD 2008 - prezentacja do pobrania

Źródło: www.gis.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika