Naukowcy będą musieli udostępniać swoje prace
Szerszy i szybszy dostęp do dokumentów i danych naukowych - tego chce Komisja Europejska. Ułatwi to naukowcom i przedsiębiorcom wykorzystywanie wyników badań finansowanych ze środków publicznych. A rocznie idzie na nie niemało, bo aż 87 miliardów euro.
Zasady nowego dostępu zostaną przedstawione w dokumencie Horyzont 2020, czyli unijnym programie finansowania badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020. Już od 2014 roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady:
- artykuły będą niezwłocznie udostępniane on-line przez wydawcę (tzw. złoty dostęp), a nakłady na publikację mogą kwalifikować się do zwrotu przez Komisję Europejską
lub
- naukowcy będą udostępniać swoje artykuły w otwartym archiwum nie później niż sześć miesięcy po publikacji (12 miesięcy dla artykułów z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych - to tzw. zielony dostęp)
Komisja zaleciła państwom członkowskim przyjęcie podobnego podejścia w przypadku wyników badań finansowanych w ramach ich własnych krajowych programów. Celem jest zapewnienie do 2016 r. wolnego dostępu do 60 procent artykułów dotyczących europejskich badań naukowych finansowanych ze środków publicznych.
84 proc. uczestników konsultacji publicznych przeprowadzonych w 2011 r. stwierdziło, że dostęp do literatury naukowej nie jest optymalny. Obecnie jedynie 25 procent naukowców udostępnia powszechnie wyniki swojej pracy.
Komisja przyjęła dziś komunikat, w którym określono cele polityki w zakresie otwartego dostępu w odniesieniu do badań finansowanych przez Komisję w ramach programu Horyzont 2020. Towarzyszące mu zalecenie dla państw członkowskich UE zawiera pełną strategię polityki w zakresie poprawy dostępu do informacji naukowych i ich ochrony.
(PP)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?