Nergal w "The Voice of Poland" nie narusza prawa

Jednak przy podejmowaniu decyzji programowych telewizja powinna kierować się większą wrażliwością – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Rada zajęła stanowisko w związku z licznymi pismami, jakie kierowali do niej oburzeni widzowie. Adam Darski – wokalista zespołu Behemoth, znany pod pseudonimem Nergal – był oskarżany o publiczne propagowanie satanizmu.

- Zatrudnienie Adama Darskiego w charakterze eksperta w „The Voice of Poland” nie narusza obowiązującego prawa – czytamy w komunikacie KRRiT. Rada przeanalizowała dotychczas wyemitowane odcinki cyklu i nie znalazła podstaw do interwencji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomniała, że nie ma uprawnień, aby w sposób władczy oddziaływać na nadawców na podstawie oceny jakichkolwiek pozaantenowych zachowań osób, biorących udział w różnych  programach. W Polsce nie funkcjonuje tzw. zapis na osobę, znany z przeszłości jako jeden z instrumentów działań cenzorskich, niemający prawa istnieć w systemie demokratycznym.

Jednocześnie rada zwróciła się do zarządu telewizji, aby przy podejmowaniu decyzji programowych uwzględniano zróżnicowaną wrażliwość odbiorców. – Adam Darski jest utożsamiany z określoną postawą i poglądami. Zarząd Spółki TVP SA podczas podejmowania decyzji programowych powinien ze względów społecznych uwzględnić ten aspekt – podkreśla Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

W komunikacie przypomniano, że Nergal był oskarżony o obrazę uczuć religijnych za podarcie podczas jednego z koncertów Biblii. Wyrok sądu uniewinnił go jednak od zarzutów w tej sprawie.

Dariusz madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

elzunia

30.9.2011 9:35:50

Re: Nergal w

ludzie co wy wypisujecie ?mamy 21 wiek kazdy moze ogladac i sluchac co chce!!!!nie podoba sie Nergal jest kilka innych programow religijnych ktore nie naruszaja zadnych uczuc!!!!!Nergal robi taka muzyke z tego zyje i stara sie jak kazdy zyc w naszym dziwnym kraju jak kazdy z nas skoro tu jestesmy!!dajcie zyc!

Krzysztof Bujarsk

30.9.2011 9:15:43

Re: Nergal w

Każdy ma prawo do wyznawania dowolnej religii, światopoglądu itp. To nie może wpływać na fakt zatrudnienia jako eksperta w żadnej instytucji, również - w telewizji. Jeżeli uznamy, że Nergal, jako satanista nie powinien być zatrudniony w TV, to powinniśmy pójść krok dalej - uznać, że sataniści w ogóle nie mają wstępu do publicznych mediów. Jeżeli tak, to każdy kandydat do TV powinien się deklarować, jaką religię wyznaje (bo jak inaczej odsiać jednostki destrukcyjne). Jeżeli zatem odrzucamy satanistów, to może też odrzucić joginów, wyznawców New Age, spirytystów i bioterapeutów, bo w/g kościoła katolickiego to też ma wiele wspólnego z szatanem? Pójdźmy krok dalej: niech każdy kandydat przedstawia opinię od ks. proboszcza, zanim wpuści się go do publicznych mediów!

algru

29.9.2011 18:26:18

Re: Nergal w

W takim razie można jako eksperta zatrudnić w tv członka destrukcyjnej sekty satanistycznej. To mają być wzorce dla młodzieży? Nie chcę takiej telewizji, nigdy nie zapłacę już abonamentu, ponieważ obraża się moje uczucia. Jestem po prostu załamana, bo w mojej Ojczyźnie promuje się zło...

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: