Nie pozwólmy wójtom na wydawanie pozwoleń budowlanych

Komisja Infrastruktury nie chce, by gminy wydawały pozwolenia na budowę domu i zapowiada odrzucenie zaproponowanych przez "Przyjazne Państwo" zmian w prawie budowlanym.

Nowelizacja prawa budowlanego, opracowana przez sejmową komisję Janusza Palikota, zakłada przywrócenie wójtom, burmistrzom i prezydentom miast prawa do wydawania pozwoleń budowlanych.

Wczoraj dokument rozpatrywali posłowie z Komisji Infrastruktury. - Zarekomendujemy odrzucić projekt nowelizacji prawa budowlanego, zaproponowanego przez „Przyjazne Państwo" - dowiedział się e-prawnik.pl w biurze komisji.

Nowela dąży do zmiany art. 82a prawa budowlanego. Zgodnie z propozycją starosta mógłby powierzyć gminom prowadzenie spraw z zakresu swojej właściwości jako organu administracji architektoniczno-budowlanej. Wójtowie mogliby wówczas np. wydawać imienne pozwolenia na budowę domu.

Nie byłoby to możliwe jedynie wówczas, gdy inwestorem jest gmina, gminna osoba prawna, inna gminna jednostka organizacyjna, związek międzygminny lub gmina wykonująca zadania objęte porozumieniem międzygminnym.

Podobne przepisy obowiązywały kilka lat temu. Zostały jednak usunięte po wynikach kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wskazała na wiele nieprawidłowości w realizowaniu zadań administracji architektoniczno-budowlanej przez gminy.

Wskazywano wówczas, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie może równocześnie wydawać decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę.

- Z perspektywy czasu można ocenić, że ingerencja prawodawcy była niewspółmierna do skali zdiagnozowanych problemów, a zmiana prawa doprowadziła do oddalenia od obywatela miejsca rozpatrywania wnoszonych przez niego spraw z zakresu budownictwa - twierdzą autorzy projektu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mir 2012-03-18 20:17:17

    Ludzie, gdzie Wy żyjecie jakie czekanie na pozwolenie to wszystko da się załatwić w 3 tygodnie. Problem jest w gminach z wydawaniem warunków zabudowy, a nie z pozwoleniem. Ale to też można szybko załatwić jak ma się znajomości to nawet podmienią niepasujące zapisy w decyzjach o warunkach, czy lokalizacyjnej (tylko wypiąć odpowiednią stronę), a starostwo już nie ma nic do gadania. Wszystko da się załatwić. Czytając Wasze wypowiedzi sądzę, że osoby prowadzące (projektanci) dane tematy są strasznie nieudolni.

  • Stary 2012-02-18 19:45:15

    Każdy z nas musi mieć świadomość, że od 1989 roku ilość urzędników wzrosła aż szesnastokrotnie!. Jasne więc że chcąc utrzymać się na stołkach wymyślają sobie robotę a nam bariery. Bo jak nie oni będą decydować co co będą robić?

  • @ 2012-02-16 00:53:13

    Urzędasy szczebla powiatu z nadzoru budowlanego znowu chcą wydłużyć drogę krzyżową inwestora na wiele miesięcy.Za ekspres będą brać.Nadzór jest oderwany od rzeczywistości. Gminy były sprawniejsze w tej kwestii,szybko działały i kasę nadzorowi zwyczajnie odebrały.Teraz jest zamach na skuteczną pracę i chcą nadzorcy zniszczyć dobre skuteczne prawo i działanie.Spieprzą to na pewno jak zwykle w Polsce,bo idzie o przejęcie kasy od gmin za pozwolenia.

  • kemot 2012-02-15 17:36:14

    Slusznie

  • godam 2012-02-14 23:10:23

    Gadanie.......dzisiaj budowanie i przegryzanie urzędniczej papierologji trwa długo i jest dobijające obywatela! A miało być przyjażnie! Wszędzie kupa urzędasów i złodziei ,która chce okraść inwestora z pieniędzy ,bo jak buduje to ma kasę , nie ważne że z kredytu!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika