e-prawnik.pl Porady prawne

Nowa piramida finansowa? Tak twierdzi UOKiK

2.2.2015

Systemy promocyjne typu piramida są zabronione. Prezes UOKiK zakwestionował system wzajemnych darowizn Apolandia.com funkcjonujący w ramach strony darczyncy.eu. Każdy, kto chciał zostać uczestnikiem aktywnym systemu musiał wpłacić określoną kwotę i zaprosić kolejne osoby do udziału.

System promocyjny typu piramida polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych. Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system.

Postępowanie przeciwko Apolandia.com zostało wszczęte w sierpniu 2014 roku. Wątpliwości wzbudził system wzajemnych darowizn na stronie darczyncy.eu. Aby przystąpić do systemu, każdy chętny musi wpłacić jednorazowo 35 złotych na rzecz organizatora oraz 30 złotych na konto przypisanego mu uczestnika - również członka systemu. Korzyści finansowe każdego uczestnika są uzależnione od utworzenia się ich kręgu darczyńców, który może się składać z maksymalnie 216 osób. Wtedy uczestnik może otrzymać od każdej z 216 osób maksymalnie 4900 zł (kwota wolna od podatku), czyli w sumie 1 058 400 zł.

W wydanej decyzji Urząd uznał, że system wzajemnych darowizn Apolandia.com to system promocyjny typu piramida, ponieważ jego działalność finansują kolejni konsumenci.

Ponadto w ocenie UOKiK Apolandia.com, organizator piramidy, wprowadza konsumentów w błąd, sugerując, że m.in. GIODO, UOKiK, UKNF, UKS w Krakowie uznały system za legalny. Tymczasem, żaden z tych urzędów tego nie stwierdził.

Nałożona kara to 1372 zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

źródło: UOKiK

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Nowa piramida finansowa? Tak twierdzi UOKiK

Kaskada

2.2.2015 12:45:25

Re: Nowa piramida finansowa? Tak twierdzi UOKiK

Upłynęło już kilkanaście lat od ostatniej imprezy tego typu, podczas której ostatni " w łańcuszku " stracili pieniądze, ludzie zapomnieli -można zatem szukać kolejnych naiwnych.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ