Nowelizacja prawa górniczego i geologicznego podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, 587 i 850), która kształtuje uprawnienia i obowiązki państwa i przedsiębiorców w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów ze złóż (w tym gazu ziemnego z formacji łupkowych).

Ustawa ma na celu dostosowanie reżimu regulacyjnego dla sektora naftowo-gazowego do wyzwań i możliwości, jakie niosą ze sobą rozwój technologii wydobywczych węglowodorów oraz sytuacja gospodarcza na świecie, przy zapewnieniu bezpieczeństwa wydobywania, przestrzegania wymagań ochrony środowiska i konkurencyjności inwestycji związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż węglowodorów oraz wydobywaniem węglowodorów ze złóż.

Ustawa ma przyspieszyć prace poszuki­wawcze, rozpoznawcze i wydobywcze służące pozy­skiwaniu węglowodorów oraz ułatwić ich prowadzenie. Jej efektem ma być zwiększenie podaży gazu ziem­nego, w tym łupkowego, oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Nowelizacja ma również na celu zabezpieczenie interesów państwa przy wydawaniu koncesji na pozostałe kopaliny objęte własnością górniczą oraz uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości w dotychczasowej praktyce stosowania ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.

W celu poprawy sposobu gospodarowania węglowodorami ustawa:

  • wprowadza nowy system koncesjonowania działalności w zakresie węglowodorów,
  • wprowadza postępowanie kwalifikacyjne jako warunek uzyskania koncesji na działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w celu wstępnej selekcji podmiotów wnioskujących o koncesję,
  • doprecyzowuje i uszczegóławia prawa i obowiązki, jakie zawierać będzie koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża oraz koncesja na wydobywanie węglowodorów ze złoża,
  • poszerza kompetencje organu koncesyjnego oraz wzmacnia uprawnienia kontrolne organów nadzoru górniczego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika