Będą kontrole na budowach!

- Zwracam się do pracodawców i przedsiębiorców budowlanych oraz wszystkich osób wykonujących pracę w budownictwie o bezwzględne przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej pracy! - zaapelowała Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, 9 lipca br. podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie. W pierwszym kwartale na budowach śmierć poniosło już dwukrotnie więcej osób niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Szefowa inspekcji pracy zwróciła uwagę, że skala tragedii byłaby znacznie większa, gdyby nie kategoryczna i natychmiastowa reakcja Państwowej Inspekcji Pracy na każdy przypadek naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektorzy pracy zmuszeni byli wydać w roku bieżącym już blisko 2800 decyzji wstrzymania pracy ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia oraz skierować do innych prac 3500 pracowników i innych osób zatrudnionych niezgodnie z przepisami przy pracach niebezpiecznych, wzbronionych i szkodliwych.

Bożena Borys-Szopa zapowiedziała na jesieni zmasowane kontrole i rekontrole Państwowej Inspekcji Pracy na budowach całego kraju. Sprawdzane będą: stan przestrzegania przepisów oraz zasad bezpiecznej pracy, a także legalność zatrudnienia.

W okresie letnim inspektorzy pracy prowadzić będą na budowach bieżące, rutynowe działania, wynikające z planu pracy i napływających do inspekcji skarg, przykładając szczególną wagę do przedsięwzięć informacyjno-prewencyjnych. Przybliżyła je dziennikarzom Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy ds. prewencji. Inspektorzy będą prowadzić poradnictwo techniczne i prawne, szkolenia, akcje oraz programy prewencyjne i promocyjne. W styczniu 2009 r. natomiast ma się rozpocząć duża trzyletnia kampania poświęcona bezpieczeństwu pracy na budowach w kontekście zapobiegania wypadkom spowodowanym upadkami z wysokości, poślizgnięciem lub potknięciem. Tematyka kampanii wynika z tego, że co 10 wypadek śmiertelny na placach budowy jest właśnie skutkiem takich zdarzeń.

O stanie bezpieczeństwa pracy w budownictwie mówił zastępca głównego inspektora pracy ds. nadzoru Roman Giedrojć.

Z niepokojem odnotował, że wg danych GUS, o 21 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach w budownictwie w I kwartale br. w stosunku do takiego samego okresu sprzed roku. Śmierć poniosły 24 osoby. Najczęstszymi okolicznościami wypadków były potknięcia i upadki, zwłaszcza z wysokości oraz uderzenia spadającymi z wysokości przedmiotami. Ponad połowa poszkodowanych w budownictwie, to osoby o stażu pracy mniejszym niż 1 rok.

Inspektorzy pracy przeprowadzili w całym kraju w I półroczu br. 6.132 kontrole w ponad 5 tys. zakładów branży budowlanej. Najczęściej stwierdzanymi przez nich nieprawidłowościami z zakresu bhp były: niewłaściwie zmontowane rusztowania, brak środków ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości, nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów, niezabezpieczenie otworów w stropach i ścianach zewnętrznych, niestosowanie przez pracowników wymaganych środków ochrony indywidualnej. W efekcie m.in. wydali 33722 decyzje nakazowe, nałożyli 2458 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 3 mln zł, skierowali 459 wniosków o ukaranie do sądów grodzkich.

Roman Giedrojć poinformował także o kontrolach w budownictwie w związku z przygotowaniami Polski do EURO 2012. Inspektorzy pracy stwierdzili i wyeliminowali nieprawidłowości podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie przyszłego stadionu „Arena Bałtycka" w Gdańsku, na placu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie oraz przy przebudowie stadionu „Lecha Poznań" w Poznaniu. Nie odnotowali natomiast nieprawidłowości przy inwestycji realizowanej w Krakowie.

Przedsięwzięcia prewencyjne PIP na placach budowy związane z organizacją EURO omówił podczas spotkania z dziennikarzami doradca głównego inspektora pracy Dariusz Smoliński, z kolei dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia GIP Jarosław Leśniewski przedstawił wyniki kontroli w zakresie legalności zatrudnienia przeprowadzonych w budownictwie w I półroczu br. Podkreślił m.in., że w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy przyjęła zasadę, że legalność zatrudnienia sprawdzana jest na każdej kontrolowanej budowie, w wyniku czego w porównaniu z II półroczem 2007 r. zwiększono liczbę takich kontroli o 55 proc. Nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia oraz przestrzegania przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ujawniła aż co druga kontrola!

Podobne do zorganizowanej w Głównym Inspektoracie Pracy konferencje odbyły się tego samego dnia we wszystkich okręgach i oddziałach PIP.

Zob.:

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika