O ciężkiej chorobie dowiemy się "po łacinie"

Pacjent opuszczający szpital może zostać poinformowany o ciężkiej chorobie w języku łacińskim. Na żądanie lekarz ma jednak obowiązek wpisać na karcie rozpoznanie w języku polskim.

Na karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego pojawią się łacińskie nazwy chorób - zakłada rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Będą one stosowane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawia za tym dobro pacjenta. Na żądanie lekarz będzie zobowiązany poinformować pacjenta o schorzeniu w języku polskim i wpisać na karcie polskie nazwy chorób.

- Jako zasadę należy bowiem przyjąć, iż pacjent ma prawo do pełnej, podanej w przystępny sposób informacji o swoim stanie zdrowia - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Na każdej stronie dokumentacji medycznej - ze względu na fakt, iż to samo imię i nazwisko może nosić więcej niż jeden pacjent - pojawi się ponadto numer PESEL chorego. Rozporządzenie wprowadza również dodatkowy wymóg dla lekarza, który oprócz podpisu - często nieczytelnego - wpisze do dokumentacji swoje dane identyfikacyjne.

Wprowadzono również kartę monitorowania bólu, w której odnotowywane będą informacje na temat stopnia natężenia bólu oraz działania podejmowane w celu zapobiegania lub uśmierzania bólu u poszczególnych pacjentów. Wpisy w karcie dokonywane będą przez lekarza, pielęgniarkę lub położną.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika