Planowana nowelizacja ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w wykazie prac legislacyjnych

Zaprojektowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska regulacje mają na celu przyśpieszenie i usprawnienie realizacji, a także poprawę warunków inwestycyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych (MFW) oraz innych technologii OZE na przeznaczonych dla nich obszarach przyspieszonego rozwoju.

Wniosek o wpis nowelizacji do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów przekazany został do KPRM 17 października 2024 r. Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaakceptowało OSR i wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów dla projektu ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw i 17 października 2024 r. przekazało ww. dokumenty Przewodniczącemu Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu.

Porady prawne

Najważniejsze proponowane zmiany

Proponowane zmiany w przepisach mają usprawnić realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej, a także przyczynić się do szeroko pojętego rozwoju sektora energii odnawialnej zgodnego z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.

Jest to kolejny krok we wspieraniu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, która stanowi jeden z fundamentów polskiej transformacji energetycznej, korzystnej z perspektywy cen energii, konkurencyjności polskiej gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce w nadchodzących latach.

Projekt ma implementować także rozwiązania zawarte w art. 15b i 15c dyrektywy REDIII związane z mapowaniem obszarów niezbędnych do wniesienia krajowych wkładów w realizację ogólnego celu unijnego oraz ustanowieniem tzw. obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Przepisy te są elementem reformy G3.1.1 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Projektem ustawy dokonywane są zmiany w ramach wielu obszarów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej, które mają zapewnić osiągnięcie skutecznego i zrównoważonego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie uwzględnione zostaną m.in.:

  • zmiany w aukcyjnym systemie wsparcia,
  • zasady pokrywania ujemnego salda w przypadku redysponowania MFW na zasadach rynkowych,
  • sprzedaży energii w okresie rozruchu technologicznego MFW,
  • udostępniania danych niezbędnych do sporządzenia ekspertyz technicznych,
  • kwestie współdzielenia wyprowadzenia mocy przez więcej niż jedną farmę wiatrową,
  • usprawnienia procedur z zakresu tzw. mikroprzesunięć czy przenoszenia pozwoleń lokalizacyjnych,
  • doprecyzowane zostaną kwestie prowadzenia rybołówstwa na akwenach wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych,
  • kwestie definicji personelu do obsługi MFW i czasu jego pracy.

Przepisy dotyczące mapowania obszarów niezbędnych do wniesienia krajowych wkładów w realizację ogólnego celu unijnego w zakresie energii odnawialnej wyznaczonego na 2030 r. oraz utworzenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE mają przyczynić się do zwiększenia poczucia stabilności rynkowej oraz transparentności inwestycji, a także budowania akceptacji społecznej dla projektów OZE. Ma to zapewnić wykorzystanie terenów lepiej zaadaptowanych pod rozwój energetyki odnawialnej, przy jednoczesnym skróceniu czasu trwania procedur i całego procesu inwestycyjnego.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika