Obchody Światowego Dnia Habitatu
„Życzę (...) aby zrozumienie dla konieczności przeciwdziałania wykluczeniu i potrzeby wykorzystania w tym celu profesjonalnej wiedzy oraz wymiany doświadczeń było coraz szersze. Ze swej strony deklaruję wolę współpracy dla realizacji tych zadań z Programem Narodów Zjednoczonych do Spraw Osiedli Ludzkich" - napisał do uczestników konferencji w ramach obchodów Światowego Dnia Habitatu Minister Cezary Grabarczyk. Podczas konferencji 10 października br. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie dyskutowano nad tematem harmonijnego i zrównoważonego rozwoju miast ukazanym ze środowiskowej perspektywy. Tematyka ta wpisuje się w hasło globalnych obchodów, które brzmi „Harmonious Cities" (Harmonijny Rozwój Miast).
Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń podkreślił, że głównym problemem procesu inwestycyjnego jest obecnie oddzielenie wolności działania od odpowiedzialności za ich skutki. O ile wolność inwestowania ma wielu zwolenników, o tyle orędownicy ładu przestrzennego nie cieszą się zrozumieniem. „Pragnieniu wolności działań inwestycyjnych towarzyszy często ograniczona odpowiedzialność" - dodał. Odpowiedzią na te potrzeby jest powstający w Ministerstwie Infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, w którym kwestie odpowiedzialności będzie precyzyjniej opisana. Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński powiedział, że jednym z większych problemów administracji jest udzielanie informacji „w sposób, który nie tworzy przestrzeni dyskusji publicznej".
Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich, ONZ-HABITAT jest agendą Narodów Zjednoczonych. Mandat ONZ-HABITAT, zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne, obejmuje kwestie promocji społecznie i środowiskowo zrównoważonych miast oraz ośrodków miejskich, a także zapewnienia schronienia dla wszystkich potrzebujących. W Polsce od 2 października 2006 r. działa Warszawskie Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich ONZ-HABITAT. Biuro powstało w rezultacie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Programem podpisanej 7 kwietnia 2005 r. w Nairobi. Od maja 2008 r. Dyrektorem Biura jest Krzysztof Mularczyk. Biuro działa na rzecz kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej w zakresie problematyki osiedli ludzkich.
List Ministra Cezarego Grabarczyka
Źródło: www.mi.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?