Obywatel będzie chroniony jak funkcjonariusz publiczny
Uderzenie obywatela, który wystąpi w obronie niszczonego przez wandala mienia lub bitego w miejscu publicznym człowieka, będzie traktowane jak napaść na funkcjonariusza publicznego.
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają pierwszego czytania nowelizacji kodeksu karnego i ustawy o Policji. Nowe przepisy wprowadzą surowsze kary za napaść na funkcjonariusza i zwiększają ochronę obywateli, podejmujących tzw. obronę konieczną interwencyjną.
Według nowego art. 12a – wprowadzonego do kodeksu karnego – osoba, która w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, działając na rzecz ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
Co to oznacza w praktyce? Obecnie sprawca, który uderzy obywatela stającego w obronie napastowanego czy bitego w miejscu publicznym człowieka lub reagującego na akty wandalizmu, może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do roku.
Po zmianie przepisów będzie on odpowiadał na podstawie art. 222 § 1 K.k., przewidującego za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego grzywnę, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do lat 3.
Co ważniejsze, napaść taka będzie przestępstwem ściganym w trybie publicznoskargowym, nie zaś z oskarżenia prywatnego. Prokurator – gdy dowie się o ataku na osobę podejmującą obronę konieczną interwencyjną – zostanie więc zobowiązany do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania także wtedy, gdy nie wniesiemy skargi.
Jeżeli stający w obronie zostanie zaatakowany przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, to sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Gdy uznamy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.
Nowe prawo będzie broniło obywateli jedynie wtedy, gdy zostaną naruszone ich dobra cielesne. Chronieni jak funkcjonariusze publiczni nie będziemy natomiast wtedy, gdy zachowanie sprawcy miało np. wyłącznie charakter zniewagi, natomiast nie przekroczył on swoim zachowaniem granicy naszej integralności cielesnej, a tym samym nie spowodował również żadnych skutków godzących w zdrowie.
Według nowych przepisów, karze 25 lat pozbawienia wolności lub karze dożywocia ma podlegać osoba, która zabije człowieka ze szczególnym okrucieństwem: z użyciem materiałów wybuchowych lub broni palnej, z wzięciem zakładnika, zgwałceniem lub rozbojem lub w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.
Wraz z kodeksem karnym zmieni się również ustawa o policji. Ustawodawca proponuje, by policjant korzystał z ochrony przewidzianej w kodeksie karnym również poza czasem służby, gdy będzie podejmował interwencje związaną z zagrożeniem dla życia lub zdrowia, przywróceniem bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ujęciem sprawcy przestępstwa.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?