Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców
Chcesz wybrać prezydenta w drugiej turze poza miejscem stałego zamieszkania? Masz ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywasz. Dziś mija również termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika.
Osoby przebywające poza miejscem stałego zamieszkania, które chcą głosować w wyborczej dogrywce 4 lipca, mogą jeszcze dzisiaj dopisać się do spisu wyborców w dowolnym okręgu.
Aby to zrobić należy udać się z dowodem tożsamości do urzędu gminy, na terenie której aktualnie przebywamy i w której na pewno będziemy głosować. Jeżeli dopisaliśmy się do spisu w danej gminie już przed pierwszą turą głosowania, to nadal widniejemy w jej rejestrze. W tym przypadku nie musimy odwiedzać urzędu ponownie.
Osoby, które przebywają poza miejscem zamieszkania, ale nie wiedzą gdzie będą w dniu głosowania, powinny zaopatrzyć się natomiast w zaświadczenie o prawie do głosowania. Możemy z nim oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju, za granicą oraz na polskim statku.
Dziś mija również termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika. Z takiego przywileju mogą skorzystać wyborcy, którzy w dniu głosowania skończą 75 lat oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoznaczne orzeczenie organu rentowego.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy kierować do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca wpisany jest do rejestru wyborców.
Do wniosku dołączamy kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub dokumentu poświadczającego wiek (dla osób kończących 75 lat) oraz pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem.
Przypominamy, że jeżeli pełnomocnik nie widnieje w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, to do wniosku trzeba dołączyć dodatkowo kopię zaświadczenia o prawie do głosowania, które przyszły pełnomocnik musi zdobyć w miejscu swojego stałego pobytu.
Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania? Czytaj w tekście „Jak głosować na prezydenta w II turze”.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?