Pakiet rozwiązań dla MŚP i strategicznych inwestorów w prekonsultacjach

Do 30 czerwca br. można dzielić się opiniami na temat kolejnych rozwiązań proponowanych w Podatkowym Restarcie Gospodarki. To interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne, opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych. Są też propozycje wsparcia firm z sektora MŚP w rozwoju i ekspansji na nowe rynki oraz PSH, czyli korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów.

Porady prawne

Porozumienie inwestycyjne

Polscy i zagraniczni inwestorzy, którzy zadeklarują inwestycję na poziomie ponad 100 mln zł, od nowego roku będą mogli ubiegać się o zawarcie porozumienia inwestycyjnego – dokumentu, który w całości określi skutki podatkowe inwestycji, jaką firma zamierza przeprowadzić w Polsce. Dokument ten będzie miał moc wiążącą dla administracji skarbowej. Pozwoli szybko, w tzw. „jednym okienku” uzyskać wszelkie informacje potrzebne do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w Polsce. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie ona obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania.

- "Każdy duży inwestor, lokalny czy zagraniczny, który zdecyduje się na znaczące przedsięwzięcie biznesowe w Polsce, to szansa na stworzenie wokół niego całego ekosystemu współpracujących z nim małych i średnich firm. W efekcie to rozwój gospodarczy miast, regionów i kraju. Skrócona procedura uzyskania informacji o podatkowych konsekwencjach ulokowania w Polsce dużej inwestycji to ważny krok w tworzeniu przyjaznego klimatu biznesowego. Jest to również sprawdzone rozwiązanie działające w innych krajach Europy, które zwiększy szanse na przyciągnięcie globalnego biznesu do Polski" – mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polska Spółka Holdingowa

Lokowanie w Polsce spółek holdingowych będzie dla zagranicznych inwestorów korzystne tylko wtedy, gdy w danym kraju będą mogły swobodnie kształtować portfel swoich inwestycji. Aktualnie, jeśli spółka matka decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19% CIT. Inaczej jest np. we Włoszech, w Szwecji czy w Austrii, gdzie takie opodatkowanie nie występuje. Podobne zwolnienie wprowadzamy także w Polsce. Od 1 stycznia 2022 r. spółki holdingowe będą mogły korzystać ze zwolnienia z opodatkowania zysków kapitałowych, a także ze zwolnienia 95% dywidendy ze spółki zależnej. To oznacza, że np. inwestor z USA czy Japonii zapłaci jedynie od 5% wartości wypłacanej dywidendy. Będzie to bardzo poważna zachęta dla inwestorów spoza UE do zainwestowania w Polsce. Natomiast firmy z UE będą mogły zdecydować czy skorzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95% już po roku.

- "Zależy nam na zapewnieniu przedsiębiorcom jak największej elastyczności w kształtowaniu portfela firm, w które inwestują. Chcemy, aby polska spółka holdingowa mogła rozliczać podatek od dywidend i obrotu udziałami w sposób, który nie będzie blokował procesu inwestowania. Chcemy, aby ograniczenie opodatkowania dywidend, które zapewniamy firmom z krajów Unii, dotyczyło również inwestorów z poza niej. Tak żeby firmy z USA i Japonii inwestowały w Polsce bezpośrednio, a nie za pośrednictwem Luksemburga i Holandii" – dodał wiceminister.

Wsparcie rozwoju firm i ekspansji

Firmy powinny również aktywnie poszukiwać nowych rynków zbytu, tak by ich wzrost nie był ograniczony popytem krajowym. Pomoże im w tym ulga na ekspansję. Podatkowy Restart Gospodarki oferuje firmom m.in. odliczenie wydatków poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Dzięki proponowanej uldze wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy – raz, jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi i to aż do kwoty 1 mln zł.

Opcja opodatkowania VAT usług finansowych

Rozwiązaniem, które będzie zachęcać firmy z sektora finansowego do wyboru Polski jako miejsca inwestowania, jest opcja opodatkowania VAT usług finansowych. Dzięki temu przeniesienie działalności do Polski będzie znacznie tańsze. Taką możliwość wprowadziło już 8 państw Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Francja, Belgia i Austria. Podobne rozwiązania funkcjonują również w naszym regionie, np. na Litwie i w Estonii.

Wprowadzenie przez Polskę opcji opodatkowania usług finansowych oznacza, że podatnicy będą mogli tak jak do tej pory stosować zwolnienie od podatku usług finansowych w relacjach B2B. W takim przypadku nie będą mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług finansowych. Ale będą mieli alternatywę. Będzie to możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych świadczonych na rzecz innego podatnika (tj. w relacjach B2B). Wybór opodatkowania spowoduje powstanie prawa do odliczenia VAT naliczonego, związanego z usługami opodatkowanymi. Usługi finansowe wykonywane na rzecz konsumentów (tj. w relacjach B2C) będą nadal obligatoryjnie zwolnione z VAT.

Prekonsultacje

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje poszczególnych rozwiązań.

  • Uwagi i opinie dotyczące: Opcji opodatkowania VAT usług finansowych, można zgłaszać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl
  • Uwagi i opinie dotyczące: Porozumienia inwestycyjnego Interpretacja 590, można zgłaszać na adres: sekretariat.sp@mf.gov.pl
  • Uwagi i opinie dotyczące wszystkich pozostałych rozwiązań można zgłaszać na adres: sekretariat.dd@mf.gov.pl
  • Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, potrwają do 30 czerwca br.
  • W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. JPG) proszę dołączyć ich postać edytowalną.
  • Klauzula Informacyjna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Zob. Prekonsultacje – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika