Parkowanie auta dziesięć razy droższe

Ale tylko dla niektórych kierowców. Wszystko zależy od tego, czy masz księgę wieczystą na garaż.

Naczelny Sąd Administracyjny – w składzie siedmioosobowym – rozwiał wątpliwości dotyczące podatku od nieruchomości, jaki powinni płacić właściciele miejsc parkingowych w garażach budynków wielorodzinnych.

Dla części osób podjęta przez sędziów uchwała jest niekorzystna. Stanowisko sądu ucieszy jedynie tych, którzy miejsce na auto kupili razem z mieszkaniem.

Jest tak dlatego, ponieważ sąd zróżnicował wysokość należnego podatku w zależności od tego, czy garaż – w rozumieniu przepisów – jest pomieszczeniem przynależnym do mieszkania czy stanowi odrębną własność lokalową.

W pierwszej z tych sytuacji garaż będzie podlegał opodatkowaniu tak jak lokal mieszkalny – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Gdy garaż jest wyodrębniony, nie dzieli losu budynku. Jest więc opodatkowany stawką wyższą, czyli właściwą dla budynków lub ich części pozostałych – uzasadniał sędzia Marek Zirk-Sadowski, prezes Izby Finansowej NSA.

Zatem osoby, którym deweloper sprzedał garaż wyodrębniony do osobnej księgi wieczystej, mogą czuć się w pewnym stopniu pokrzywdzone. Zapłacą bowiem więcej za miejsce postojowe niż np. sąsiad, który parkuje obok, lecz kupił swoje miejsce na innych zasadach. Różnica w wysokości podatku może być natomiast bardzo duża, nawet dziesięciokrotna.

Maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych – za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej – wynosi obecnie 70 gr. W przypadku pozostałych budynków może to być nawet 7,36 zł – a tak zostanie zakwalifikowany garaż z osobną księgą wieczystą.

Wyższe stawki są zgodne z konstytucją?

Przy opodatkowaniu garaży różnymi stawkami, w zależności od ich formy prawnej, podnoszony jest zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Rozważał to np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 509/11).

W wyroku sędzia uznał, że niesprawiedliwością jest, by właściciel domu o powierzchni 300 metrów kwadratowych płacił niższą stawkę za znajdujący się w bryle domu jednorodzinnego garaż, niż właściciel 40-metrowego mieszkania w bloku, który jest jednocześnie właścicielem miejsca postojowego w garażu budynku wielorodzinnego, ale ma na parking odrębną własność.

W przedstawianej uchwale NSA podkreślono jednak, że w Polsce wysokość podatku od nieruchomości nie zależy od wartości majątku, ale od jego przeznaczenia. Opierając się na takim założeniu sędziowie stwierdzili, że zróżnicowanie stawek nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

Wcześniejszy wyrok był dla nas szansą

Przypominamy, że nadzieję na korzystne rozstrzygnięcie sprawy dawał kierowcom wyrok NSA z 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 733/10).

Sąd stwierdził wówczas, że nie ma żadnego znaczenia, czy garaż jest lokalem wyodrębnionym, czy nie. Jeśli jest w budynku mieszkalnym, to trzeba za niego zapłacić taki sam podatek, jak za mieszkanie.

Siedmioosobowy skład NSA nie potwierdził jednak takiej wersji.

Sygnatura: II FPS 4/11 - Uchwała NSA

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl