PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną Condor. Umowę w tej sprawie podpisano 24 stycznia br. w Hamburgu. W wyniku transakcji powstanie jedna z najsilniejszych grup lotniczych w Europie.

Szef rządu wraz z wicepremierem Jackiem Sasinem poinformował o przejęciu przez polską grupę najpopularniejszej w Niemczech linii wakacyjnej Condor.

Porady prawne

 

Premier: Polska Grupa Lotnicza – właściciel LOT, przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

O zawarciu umowy poinformowano na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera Jacka Sasina. 

- „Skuteczna ekspansja naszych firm na rynki zagraniczne obrazuje siłę i rozpęd polskiej gospodarki” – podkreślił premier. - „Pokazujemy, że awans naszego kraju do rynków rozwiniętych nie jest przypadkiem” – dodał.

Szef rządu przypomniał, że jeszcze kilka lat temu LOT miał być zamknięty. Tymczasem od 2015 r. polska linia zwiększyła liczbę przewożonych pasażerów z 4 mln do prawie 11 mln osób. - „To fenomenalny przyrost" – ocenił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, do tej pory to firmy zagraniczne przejmowały polskie aktywa. „My odwróciliśmy ten trend. Dziś podbijamy zachodnie rynki naszymi produktami. Sięgamy po firmy zagraniczne i jesteśmy w stanie za nie zapłacić” – podkreślił szef rządu. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że Condor ma 22-proc. udział w niemieckim rynku czarterowym, który jest największym rynkiem w Europie. „Condor dysponuje ok. 60 samolotami i przewozi prawie 10 mln pasażerów rocznie, a także obsługuje 90 połączeń z niemieckich lotnisk, co daje naszej linii duże możliwości rozwoju” – ocenił wicepremier.

 

Co oznacza, że PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor?

Oferta PGL przejęcia linii Condor Flugdienst - jednego  z największych w Europie przewoźników wakacyjnych - została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma być sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych.

– "Przejęcie Condora przez PGL wpisuje się doskonale w strategię Ministerstwa Aktywów Państwowych, które wspiera rozwój spółek Skarbu Państwa nie tylko na rynku krajowym ale i europejskim. Jesteśmy jednym z trzech najszybciej rozwijających się krajów na naszym kontynencie co stwarza warunki dla ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne. Dzisiejsza umowa to również dowód słuszności i skuteczności polityki obecnego rządu. Jeszcze kilka lat temu LOT stał na granicy bankructwa, a ówczesne władze planowały sprzedać go podmiotom zagranicznym. Obecnie jest największą firmą w regionie, otwiera kolejne połączenia i wzmacnia się o linie lotnicze z innych krajów" – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Stanowiące dotąd własność Grupy Thomas Cook linie Condor powstały w 1955 roku i mają dziś około 22% udziału w niemieckim rynku przewozów wakacyjnych. Dla wielu tamtejszych klientów to marka-ikona, o wieloletniej tradycji, rozpoznawana przez 85% niemieckich konsumentów, powszechnie kojarzona z wysoką jakością usług i punktualnością. Każdego roku z usług linii korzysta około 9,4 mln pasażerów, którzy latają z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce.

– "Dzięki tej umowie PGL i LOT przejmą przewoźnika dysponującego flotą prawie 60 samolotów. Razem będą przewozić dwukrotnie więcej pasażerów, tworząc jedną z pięciu najsilniejszych w Europie grup lotniczych i wiodącą linię wakacyjną. LOT i Condor działają w podobnej skali, ale mają komplementarną ofertę. Przejęcie zapewni liczne synergie operacyjne, kosztowe i przychodowe" – podkreślił Maciej Izdebski, przewodniczący Rady Nadzorczej PGL

Polska Grupa Lotnicza 

Polska Grupa Lotnicza (PGL) jest wiodącym podmiotem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. PGL to właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT – jednego z najstarszych i najszybciej rosnących przewoźników w Europie, z dwoma dynamicznie rozwijającymi się hubami w Warszawie i Budapeszcie. LOT ma swojej ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 roku LOT przewiózł ponad 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. LOT dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika