Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy
Sądy nie zawsze będą zabierać pijanym rowerzystom prawo jazdy. Obowiązkowo zakażą im jedynie kierowania jednośladem.
Obecnie sędziowie nie mają takiej możliwości, a rowerzysta, który wypił kilka piw, ma zakaz jeżdżenia na jednośladzie i traci jednocześnie prawo jazdy. Tak samo jest w przypadku osób jadących po zażyciu narkotyków czy takich, którzy np. uciekli z miejsca wypadku.
- Oprócz tego narażają się oni na mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych i karę pozbawienia wolności do roku – tłumaczy dla e-prawnik.pl st. sierżant Łukasz Famulski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Na zbyt surowe przepisy zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. W kwietniu 2009 roku uznał on, że jeżeli nietrzeźwy został złapany na rowerze, to powinien dostać zakaz kierowania tylko rowerem. Podobnie jest teraz w przypadku pijanych kierowców samochodów, którym sąd odbiera prawo jazdy, ale nie zakazuje jeździć na jednośladach.
Przygotowane w Senacie nowe przepisy mają dostosować prawo do wyroku Trybunału, nie dadzą jednak gwarancji, że za jazdę na rowerze po wypiciu piwka nie stracimy uprawnień do kierowania autem. Kara taka będzie stosowana jednak tylko w szczególnie drastycznych przypadkach, np. wtedy, gdy pijany rowerzysta spowoduje wypadek w którym będą ranni.
W 2009 roku pijani rowerzyści spowodowali 186 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 178 zostało rannych. Najczęściej sprawcami wypadków były osoby w wieku 40 – 59 lat.Musimy pamiętać, że ustawowe sformułowanie prowadzenie roweru oznacza w zasadzie jazdę na nim.
- Osoba pod wpływem alkoholu, która idzie obok roweru, trzymając go za kierownicę, traktowana jest jak pijany pieszy. Nie będzie zatem karana tak samo jak nietrzeźwy jadący na rowerze – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl podinspektor Andrzej Birycki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Nie znaczy to jednak, że prowadzący rower pieszy pozostaje całkowicie bezkarny. Może on zostać ukarany za stworzenie zagrożenia na ulicy i zostać odwieziony na izbę wytrzeźwień.
Opisane zmiany ma wprowadzić senacka nowelizacja kodeksu karnego. Pierwsze czytanie dokumentu odbędzie się podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?