Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy

Sądy nie zawsze będą zabierać pijanym rowerzystom prawo jazdy. Obowiązkowo zakażą im jedynie kierowania jednośladem.

Obecnie sędziowie nie mają takiej możliwości, a rowerzysta, który wypił kilka piw, ma zakaz jeżdżenia na jednośladzie i traci jednocześnie prawo jazdy. Tak samo jest w przypadku osób jadących po zażyciu narkotyków czy takich, którzy np. uciekli z miejsca wypadku.

- Oprócz tego narażają się oni na mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych i karę pozbawienia wolności do roku – tłumaczy dla e-prawnik.pl st. sierżant Łukasz Famulski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Na zbyt surowe przepisy zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. W kwietniu 2009 roku uznał on, że jeżeli nietrzeźwy został złapany na rowerze, to powinien dostać zakaz kierowania tylko rowerem. Podobnie jest teraz w przypadku pijanych kierowców samochodów, którym sąd odbiera prawo jazdy, ale nie zakazuje jeździć na jednośladach.

Przygotowane w Senacie nowe przepisy mają dostosować prawo do wyroku Trybunału, nie dadzą jednak gwarancji, że za jazdę na rowerze po wypiciu piwka nie stracimy uprawnień do kierowania autem. Kara taka będzie stosowana jednak tylko w szczególnie drastycznych przypadkach, np. wtedy, gdy pijany rowerzysta spowoduje wypadek w którym będą ranni.

W 2009 roku pijani rowerzyści spowodowali 186 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 178 zostało rannych. Najczęściej sprawcami wypadków były osoby w wieku 40 – 59 lat.

Musimy pamiętać, że ustawowe sformułowanie prowadzenie roweru oznacza w zasadzie jazdę na nim.

- Osoba pod wpływem alkoholu, która idzie obok roweru, trzymając go za kierownicę, traktowana jest jak pijany pieszy. Nie będzie zatem karana tak samo jak nietrzeźwy jadący na rowerze – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl podinspektor Andrzej Birycki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Nie znaczy to jednak, że prowadzący rower pieszy pozostaje całkowicie bezkarny. Może on zostać ukarany za stworzenie zagrożenia na ulicy i zostać odwieziony na izbę wytrzeźwień.

Opisane zmiany ma wprowadzić senacka nowelizacja kodeksu karnego. Pierwsze czytanie dokumentu odbędzie się podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

gostek

29.4.2012 18:34:44

Re: Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy

wedlug prawa o ruchu drogowym pojazd to rowniez wozek inwalidzki wiec jesli ktos holuje inwalide pod wplywem tez straci prawko lub jesli ktos trzezwy holuje pijanego tez straci prawko. UWAGA inwalidzi macie przesrane. Czy pijany kierowca traci prawo do jazdy rowerem. A co z hulajnogami napedzanymi silnikami elektrycznymi itp. Panowie prawnicy do dziela

Wiesiek !

10.3.2012 13:19:50

Re: Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy

Panowie ! Doradźcie co mam zrobić, lub gdzie powinienem się zgłosić aby odzyskać swoje utracone prawo jazdy kategorii A+B, które mi zabrano 30.08.2005r. za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu ? Miałem wówczas w wydychanym powietrzu 2.01 promila alkoholu, lecz nie spowodowałem żadnego wypadku czy kolizji a jechałem na mało ruchliwej drodze. Sąd Grodzki wtedy orzekł bez żadnej rozprawy że muszę zapłacić 440 zł i pozbawił mnie prawa jazdy kategorii A+B a także zakazał na okres 2 lat prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii "A" i rowerów ? Panowie doradźcie czy mam jakieś szanse na odzyskanie tego mojego prawa jazdy, chociaż wiem że minęło już od tego wykroczenia i rozprawy dosyć dużo czasu, lecz nie było mnie w Kraju, gdyż pracowałem za granicą, ale gdy teraz przeglądam różne fora i czytam na ten temat to zauważam że przepisy się zmieniły, a ja zostałem wówczas potraktowany bardzo brutalnie :( Ps.Za wszystkie porady z góry dziękuję i pozdrawiam Wiesiek !

MAX

7.8.2010 15:34:18

Re: Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy

Brawo Trybunal!Nareszcie wypracowaliście madry,optymalny przepis.Pijani piesi też powodowali śmiertelne wypadki,a jakoś nikt im prawa jazdy nie zabieral.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)