Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Rowerzysta "po piwku" traci obecnie nie tylko prawo do prowadzenia jednośladem. Sądy zakazują mu również kierowania samochodem. Senacka nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić.

Na problem odbierania rowerzystom prawa jazdy zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. akt S 2/09) podkreślił on, że nietrzeźwi kierowcy rowerów poddawani są o wiele surowszym karom niż pijani kierowcy samochodów.

Wszystko przez przyjętą w orzecznictwie praktykę nakładania na nietrzeźwych rowerzystów – obok kary mandatu – dwu sankcji dodatkowych: obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zakazu jazdy rowerem.

Nowelizacja kodeksu karnego, która trafiła już do Sejmu, zamierza rozwiązać ten problem poprzez zmianę art. 42 § 2 k.k.

Zgodnie z tym przepisem sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Senatorowie zaproponowali natomiast, aby sąd orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju. Z przepisu usunięto więc zwrot „mechanicznych”.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które opiniowało projekt, wyjaśnia, że na podstawie odświeżonej regulacji sąd będzie miał możliwość orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, a wiec zarówno samochodów jak i rowerów. Kara taka będzie stosowana w szczególnie drastycznych naruszeniach, np. wtedy, gdy rowerzysta spowoduje wypadek w którym będą ranni.

W pozostałych przypadkach sędzia będzie mógł zawęzić zakres zastosowania zakazu wskazując np., że nie można prowadzić jedynie wybranych pojazdów jednośladowych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (9)

Wiesiek

10.3.2012 15:17:51

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Panowie ! Doradźcie co mam zrobić, lub gdzie powinienem się zgłosić aby odzyskać swoje utracone prawo jazdy kategorii A+B, które mi zabrano 30.08.2005r. za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu ? Miałem wówczas w wydychanym powietrzu 2.01 promila alkoholu, lecz nie spowodowałem żadnego wypadku czy kolizji a jechałem na mało ruchliwej drodze. Sąd Grodzki wtedy orzekł bez żadnej rozprawy że muszę zapłacić 440 zł i pozbawił mnie prawa jazdy kategorii A+B a także zakazał na okres 2 lat prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii "A" i rowerów ? Panowie doradźcie czy mam jakieś szanse na odzyskanie tego mojego prawa jazdy, chociaż wiem że minęło już od tego wykroczenia i rozprawy dosyć dużo czasu, lecz nie było mnie w Kraju, gdyż pracowałem za granicą, ale gdy teraz przeglądam różne fora i czytam na ten temat to zauważam że przepisy się zmieniły, a ja zostałem wówczas potraktowany bardzo brutalnie :( Ps.Za wszystkie porady z góry dziękuję i pozdrawiam Wiesiek.

Załamany

12.2.2011 12:41:35

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Nowy przepis coś słabo działa. Po 2 dużych piwach. Pchałem rower do domu przez według mnie niebezpieczny odcinek drogi. Na rower wsiadłem dopiero na ścieżce rowerowej oddzielonej pasem zieleni od szosy ok 1,5m.ujechałem ok. 100 m.i skręciłem na bardzo dziurawą drogę gruntową pełną kałuż, ten teren podtapia woda. Ku mojemu zdziwieniu z cywilnej skody wyskoczyło 2 panów założyło czapki i wykazało 0.6 w wydychanym powietrzu. Panowie mówili nie przejmuj się stracisz- najwyżej na rower lub na wszystko na 3 miesiące...Przyznałem się do winy i dobrowolnie poddałem się karze. No i mam wyrok... Zabrane uprawnienia na wszystkie pojazdy mechaniczne plus rowery na 2 lata.Trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i łączne koszty 630zł. Posiadałem prawo jazdy a,b,c,kartę rowerową,wózki widłowe i suwnice.Pracuję jako stolarz w małej firmie,więc z powodu rotacji pracowników niedługo stracę pracę.(nie mogę jechać samochodem na prace w terenie) Bym pojechał tirem to prawdopodobnie została by mi karta rowerowa. A gdybym był złapany z pewnym kolegą co nie ma prawka ,ma dzieci sam utrzymuje rodzinę oraz nie ma mu co zabrać.To by dostał tylko te 3 miesiące i np.630 zł kosztów. Więc gdzie jest jakakolwiek równość lub sprawiedliwość? I po co artykuł że przepisy są łagodniejsze? Data zatrzymania 08-02-2001

giorgio

12.7.2010 15:27:22

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

pełna egzotyka tylko banany nie rosną,parlament uchwala głupote, a nadgorliwi cieciowie prawa zrobili sobie z tego biznes.fakt autentyczny; młody człowiek jedzie na rowerze , spotyka kumpla wypija 2 piwa . 200 m od domu wsiada na rower i mając 100 mb do przejechania na drodze publicznej jadac próbuje włączyć swiatło przy rowerze. chwile pózniej zajeżdza mu droge patrol i badanie alkomatem wykazuje 0,57. Przyszli generałowie pozwalają mu dojechać rowerem do domu a nastepnie zostaje zatrzymany w areszcie (no bo to oczywiste że jest przestępcą).i tu głupota łączy się z interesem. 1. Pobyt w luksusie aresztu 300 zł.2.propozycja pani prokurator (bezcenna )by w trybie przyspieszonym oddac na 3- lata uprawnienia.3. komplet badań 800 zł4. adwokat 3500zł5.stres -gratis. Człowiek nie był pijany, nikomu nie zagrazał , i jak to ma być sprawiedliwość to może poprosić o azyl.A moze nasi stróże to tylko fikcja i z resztą bandy tak to układaja zeby tylko kasa była bo z prawem naturalnym isprawiedliwością to nie ma nic wspólnego a przykładów takiej głupoty to gdzie by nie spojrzeć np.ograniczenia prędkości w miastach i radosna twórczość połaczonych sił policji i staży miejskiej. Cóz ustrój się zmienił a głupoty zlikwidować sie nie da

pepek

11.7.2010 0:37:40

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

prowadzić rower - to znaczy jechać na nim, czy traktoać jao podtrzymywacz, by równowaga była w miarę?

GrzesiuS

10.7.2010 8:8:25

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Według mnie to straszna głupota tracić prawko nie jadąc nawet samochodem. Poprawka wydaje się być logiczna skoro sąd zakazuje w takiej sytuacji prowadzenia określonego pojazdu - czyli roweru. Dopóki ktoś jest w stanie jechać na rowerze to nie powinno mu się zabraniać wypić piwka. Dla jednych wystarczy jedno a dla innych 3 i dalej będą w stanie jechać rowerem prosto.

tamtaram

9.7.2010 23:46:7

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Piwa, na rower i za kratki :P

Lukas

9.7.2010 20:49:16

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Piwa mu!

Salomon

9.7.2010 15:0:45

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Wg takiego rozumu naszego parlamentu - należy także wprowadzić inne poprawki prawne, kierując się utrata zaufania publicznego do pewnych osób i wykonywanych przez te osoby zawodów, funkcji zaufania publicznego, np.: 1) pijany poseł przyłapany na rowerze traci mandat poselski, podobnie senator, prezydent Państwa (miasta, burmistrz), radny itd., dyrektor, prezes i członek zarządu oraz rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa i innej instytucji publicznej (wykonującej m.in. zadania na rzecz podmiotów publicznych) itp., 2) pijany sędzia przyłapany na rowerze traci posad e dożywotnio, z zakazem pracy na stanowiskach publicznych, samorządowych, podobnie, notariusz, komornik, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, policjant i inny funkcjonariusz publiczny, włącznie z nauczycielami, księżmi, siostrami zakonnymi i lekarzami oraz pielęgniarkami! 3) pijana kobieta, matka dzieciom, przyłapana na rowerku powinna tracić prawa rodzicielskie, podobnie jej mąż, a dzieci natychmiast powinny być im odbierane i powierzane opiece społecznej, domo dziecka itd., 3) wszystkie sankcje wobec pijaka (powyżej 0,2 promila we krwi i/lub w wydychanym powietrzu) na rowerku, należy także stosować wobec każdego innego pijaka, w tym kierującego jakimkolwiek pojazdem, a także każdego pieszego pijanego, przyłapanego na pijaństwie, obojętne gdzie, nawet we własnym mieszkaniu i w restauracji - bo przecież tam też mógłby spowodować w pijackim widzie szkody w życiu, zdrowiu, mieniu innych osób, 4) zakazać sprzedaży i spożywania w Polsce jakiegokolwiek alkoholu pod karą więzeienia do 15 lat i kary grzywny do miliona złotych, dla każdego, bez wyjątku, przyłapanego na terenie Polski i jej statków wodnych i powietrznych, z alkoholem w torbie, kieszeni lub we krwi...

kkam

9.7.2010 14:20:51

Re: Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Dlaczego kierowca traci prawo jazdy - a co traci osoba która nigdy nie miała nawet karty rowerowej bo do kierowania rowerem wystarcza osiągnięcie 18 lat. Więc pytanie jak zdrowo żyć kiedy w tym kraju jadąc na wycieczkę rowerową na zalew człowiek nie może wypić kilku piwek, zostaje chyba tylko basen ogrodowy albo taryfa

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 25.3.2018

  Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 28.3.2017

  Stop piratom drogowym - większe kary za przestępstwa w ruchu drogowym

  Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zwiększa kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Zmiany do (...)