Pismo do sądu wyślemy e-mailem

Drogą elektroniczną złożysz wnioski i oświadczenia. Będzie to możliwe już od 3 maja.

Zasady przesyłania pism przez internet określa projekt rozporządzenia, który przygotował już resort sprawiedliwości.

- Obejmuje ono swoim zakresem pisma procesowe składane drogą elektroniczną we wszystkich postępowaniach sądowych, w których droga ta jest dopuszczalna – wyjaśnia ministerstwo.

- Celem rozporządzenia jest wprowadzenie uniwersalnych i jednolitych standardów – dodano w uzasadnieniu projektu.

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.

Zgodnie z rozporządzeniem powód albo pozwany, który będzie chciał wnieść pismo on-line, będzie musiał założyć konto użytkownika w systemie udostępnionym przez ministerstwo.

Dostęp do konta dostaniemy po uwierzytelnieniu podanych przy rejestracji danych. Po zalogowaniu do systemu możemy już sporządzić pismo oraz opłacić je (jeśli taka opłata jest przewidziana). Pismo należy opatrzyć podpisem elektronicznym.

Pismo będzie mogło zostać wniesione przez internet również przez współuczestników sporu, a więc przez kilka osób.

Wówczas osoba, która założyła konto użytkownika, będzie zobowiązana do wskazania w systemie teleinformatycznym również nazwy pozostałych użytkowników, którzy je wnoszą.

Po wniesieniu pisma (lub kilku pism) system wytworzy elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma i automatycznie umieści je w elektronicznych aktach sprawy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 3 maja, czyli w dniu, w którym zacznie obowiązywać znowelizowany kodeks postępowania cywilnego. Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do tego dokumentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.7.2019

  Powiadomienia ZUS

  Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które (...)

 • 17.10.2016

  Jak należy sporządzać pisma procesowe w sprawach karnych?

  Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, strony mogą składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu. Znaczenie czynności procesowej ocenia się zaś według treści (...)

 • 25.3.2019

  Jak podpisać elektronicznie dowolny dokument?

  Masz do wysłania dokument, który powinieneś wcześniej podpisać? Długopis zamień na Profil Zaufany, a stanie w kolejce na chwilę przed komputerem!

 • 12.9.2018

  Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)

 • 30.9.2013

  Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?

  W postępowaniu sądowym pisma stron zawierają przede wszystkim określone wnioski oraz oświadczenia. Poniższe warunki odnoszą się do pism wszystkich uczestników postępowania, zarówno (...)