PIT 2010: wspólne rozliczenie z małżonkiem

Trzeba złożyć do 2 maja PIT-36 lub PIT-37 oraz spełnić szereg warunków.

Pierwszym jest pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Aby złożyć wspólny PIT za rok 2010 małżonkowie musieli się zatem pobrać jeszcze w roku 2009.

Ponadto między małżeństwem musiała istnieć przez cały 2010 rok wspólność majątkowa. Powstaje ona automatycznie w chwili zawarcia małżeństwa chyba, że przed wstąpieniem w związek małżeński wyłączono ją zawierając specjalną umowę majątkową.

Przykład: Pani Marta zawarła związek małżeński z panem Maciejem w dniu 12 czerwca 2010 roku. Od tego czasu powstała między nimi wspólność majątkowa. Ponieważ para nie pozostawała małżeństwem przez cały 2010 rok, a co za tym idzie nie istniała między nią przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, to nie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania w rozliczeniu za 2010 rok. Wspólny PIT małżonkowie będą mogli złożyć dopiero w rozliczeniu za 2011 rok – oczywiście pod warunkiem, że wciąż będą pozostawali w związku małżeńskim przez cały 2011 rok oraz nadal będą objęci wspólnością majątkową.

Wspólny PIT po śmierci małżonka?

Przepisy pozwalają na wspólne rozliczenie nawet w przypadku śmierci jednego z małżonków. Taką możliwość potwierdza sam fiskus w interpretacji Urzędu Skarbowego w Będzinie z 8 marca 2006 r., nr PDFN/415-61/2005.

We wspomnianym piśmie czytamy, że o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może wystąpić podatnik, który: 

  •  zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  • pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Kiedy wspólny PIT się opłaca?

Przede wszystkim wtedy, gdy jedna osoba zarabia na całą rodzinę, a druga nie zarabia i zajmuje się domem. Będzie to opłacalne również w sytuacji, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków. Przy wspólnym rozliczeniu podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków.

Trzeba zaznaczyć, że rozliczamy się wspólnie

Małżeństwa, które chcą skorzystać ze wspólnego opodatkowania, muszą złożyć w tej sprawie wniosek. Nie wymaga to pisania oraz składania dodatkowych papierów. Wniosek składa się zaznaczając po prostu odpowiednią rubrykę w formularzu. W PIT-37 musimy znaleźć w nim rubrykę zatytułowaną Wybór sposobu opodatkowania. Zaznaczamy w niej kwadrat numer 3, czyli właśnie rozliczenie wspólnie z małżonkiem.

Musimy też pamiętać, że prawo do wspólnego rozliczenia przepadnie, gdy złożymy PIT po terminie. W tym roku mija on w poniedziałek 2 maja (ponieważ 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy).

Małżonek ma firmę? Zapomnij o wspólnym PIT

Nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym lub podlega podatkowi tonażowemu. Nie ma przy tym znaczenia czy firma małżonka przynosi dochody, czy też nie. Wspólne rozliczenie jest niemożliwe również wtedy, gdy małżonek zgłosił zawieszenie działalności.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika