PKPP Lewiatan zainaugurowała największy w Polsce projekt aktywizowania rynku aniołów biznesu

„Aktywizacja i podnoszenie kompetencji podmiotów rynku aniołów biznesu w Polsce" to ruszający właśnie projekt Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, którego celem jest dostarczenie inwestorom (aniołom biznesu) i pomysłodawcom wiedzy i informacji, niezbędnych do realizowania z sukcesem inwestycji opartych o formułę business angels.

Podczas spotkania inaugurującego projekt, specjaliści podkreślali ogromne szanse jakie daje działanie na rynku aniołów biznesu, szczególnie w obliczu coraz bardziej odczuwalnych - także w Polsce - skutków światowego kryzysu. Według szefowej szwajcarskiej sieci aniołów biznesu, a także wiceprezydent European Business Angels Network, Brigitte Baumann „firmy na wczesnym etapie rozwoju lub pomysły, które nie mają zapewnionego finansowania, często nie mogą liczyć na wsparcie banków. Jest to tendencja, która nasila się w obliczu kryzysu. Niejednokrotnie również to ograniczone zaufanie może decydować o braku zainteresowania ze strony funduszy typu venture capital. W tej sytuacji trafienie pod skrzydła anioła biznesu jest świetnym rozwiązaniem, dającym szansę na biznesowy sukces."

Z kolei Wojciech Szapiel - współzałożyciel i Managing Partner Polskiego Funduszu Inwestycji (PIF) pokazywał, że fundusze venture capital i aniołowie biznesu nie są dla siebie konkurencją. Przedsięwzięcia bowiem, które na początkowym etapie rozwoju korzystały ze wsparcia anioła biznesu, później mogą być finansowane przez fundusz. Często fundusze nie są zainteresowane zaangażowaniem w pomysł biznesowy na małą skalę. Wtedy to właśnie anioł biznesu jest naturalnym partnerem.

Według Tomasza Grzybowskiego - anioła biznesu, zrzeszonego w Lewiatan Business Angels, ważne jest także to, że idea business angels to system naczyń połączonych, bo oprócz pomysłodawców zyskują również inwestorzy. Dzięki wsparciu sieci, aniołowie biznesu mają bowiem dużo większe możliwości inwestycyjne. Teraz również, dzięki projektowi PKPP Lewiatan, otrzymują seminaria, szkolenia i spotkania, które dostarczają niezbędnej wiedzy do realizowania kolejnych pomysłów biznesowych.


Anioł biznesu to prywatny inwestor (przedsiębiorca lub zamożna osoba), który dysponując odpowiednim doświadczeniem oraz kapitałem, wspiera wybrane pomysły biznesowe, głównie w początkowej fazie ich działalności (start-up).

Przekazuje im zarówno swoją wiedzę, doświadczenie, jak i środki finansowe, w zamian za udziały. Najczęściej jego zaangażowanie w projekt trwa od 3 do 6 lat. Ostateczną formą zapłaty za wsparcie jest wyjście z inwestycji i zrealizowanie w ten sposób zysku przez anioła biznesu.

W grudniu 2008 roku PKPP Lewiatan na aktywizację podmiotów rynku idei aniołów biznesu pozyskała finansowanie ze środków europejskich, w wysokości ponad 14 milionów złotych! Projekt „Aktywizacja i podnoszenie kompetencji podmiotów rynku aniołów biznesu w Polsce" realizowany jest środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach PO IG oraz budżetu państwa, Priorytet 3 - Kapitał dla innowacji, Działanie 3.3 - Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP. Projekt będzie realizowany do 31.12.2013 roku.

Lewiatan Business Angels powstał 30 września 2005 roku przy współfinansowaniu Unii Europejskiej i stał się najsilniejszą siecią aniołów biznesu w Polsce. W ramach sieci wspierane są przedsięwzięcia, za którymi stoi silny zespół, posiadający doświadczenie w danej branży, a pomysł biznesowy opiera się na innowacji produktowej, procesowej lub rynkowej, która będzie stanowić źródło trwałej przewagi konkurencyjnej. Aniołowie zrzeszeni w Lewiatan Business Angels to przedsiębiorcy lub menedżerowie, którzy w nowe pomysły wnoszą kapitał w wysokości od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych, ale również dają wiedzę biznesową oraz kontakty w danej branży. Do bazy LBA inwestorzy trafiają po starannej rekrutacji, gwarantującej, że dysponują nie tylko kapitałem i doświadczeniem w biznesie, ale również reputacją, która zapewnia działanie zgodne z zasadami biznesowej etyki. Zadaniem LBA jest kojarzenie atrakcyjnych projektów inwestycyjnych spełniających wymagane kryteria z inwestorami zainteresowanymi daną branżą. Dotychczas LBA doprowadził do zawarcia ośmiu transakcji (to najlepszy wynik w Polsce). Dzięki jej wsparciu powstały takie firmy jak:

  • Cafe w biegu (sieć kawiarni)

  • Ozumi films (firma producencka w branży filmowej)

  • Legic Kompania Importowa Dóbr Luksusowych

  • ANT Industrial Software Systems (oprogramowanie)

  • Likwidator Pomoc Ubezpieczeniowa

  • Medicalgorythmics (urządzenia do monitoringu pracy akcji serca)

  • Flashbook.pl (wydawnictwo),

  • GoldenEgg (doradztwo finansowe).

W 2008 roku szef LBA Jacek Błoński został - jako pierwszy Polak - członkiem Komitetu Wykonawczego i Zarządu Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu - EBAN. Obecnie LBA skupia blisko 70 inwestorów wspierających przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju.

Więcej informacji udziela Kuba Giedrojć, PKPP Lewiatan
telefonicznie: +48 22 845 95 68, e-mail: kgiedrojc@pkpplewiatan.pl

Prezentacja ze spotkania  

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika