Platforma skończy erę bezkarności parlamentarzystów?

Ograniczenie immunitetu pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec parlamentarzystów, w ławach poselskich zasiądzie o 160 posłów mniej, prezydenckie weto nie będzie blokować ustaw, lecz „skłaniać do refleksji" - zakłada projekt zmian w Konstytucji RP, przedstawiony przez Platformę Obywatelską.

- Polska nie potrzebuje nowej, zupełnie innej konstytucji, ale poprawy już istniejącej ustawy zasadniczej - mówił premier Donald Tusk , przedstawiając założenia do projektu ustawy zasadniczej.

Według Platformy Obywatelskiej prace Sejmu i Senatu można usprawnić zmniejszając liczbę posłów i senatorów. W pierwszej izbie zasiadłoby 300, a nie - jak jest obecnie - 460 posłów. Ilość senatorów ma zostać natomiast zmniejszona o połowę - według zasady jeden senator na każdy rozpoczęty milion ludności danego województwa.

Dodatkowo w drugiej izbie zasiedliby byli prezydenci, którzy na życzenie uzyskaliby dożywotni mandat senatora. Sprawi to, że nie będą oni narażeni na konieczność działalności zarobkowej - mówił premier.

Konstytucja w wydaniu PO zakłada również zmianę charakteru prezydenckiego weta. Obecnie jest to skuteczny mechanizm blokowania ustaw, po zmianie weto wywierałoby jedynie skutek refleksyjny.

- Takie weto byłoby przydatne - nie blokowałoby, ale nakłaniałoby do refleksji wtedy, kiedy pojawiłyby się zasadne uwagi ze strony prezydenta, że w projekcie ustawy jest coś, co może budzić niepokój - podkreślał podczas prezentacji projektu szef rządu.

Prezydenckie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, które znacznie opóźniają wprowadzenie niektórych ustaw, byłyby natomiast rozpatrywane w ciągu 3 miesięcy.

Platforma proponuje ponadto ograniczenie immunitetu posłów i senatorów. Po wejściu zmian w życie wszczęcie postępowania karnego wobec parlamentarzystów, którzy złamią prawo, będzie możliwe bez wcześniejszej zgody właściwej izby parlamentu.

- Proponujemy zmianę fundamentalną, to znaczy nikt nie ma immunitetu tak po prostu, tylko z tego tytułu że jest parlamentarzystą. Immunitet parlament może nadać parlamentarzyście w szczególnej sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie, że władza nadużywa swoich możliwości wobec konkretnego parlamentarzysty - zapowiedział, jak czytamy na stronie klubu PO, premier Donald Tusk.

Według autorów zmian ograniczenie immunitetu ma uniemożliwić sytuacje, w których parlamentarzyści np. łamiący przepisy drogowe, unikają odpowiedzialności chowając się za immunitetem.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stopa 2012-02-16 11:27:52

    Projekt nie przejdzie, gdyż ławy poselskie zostałyby puste lub nieliczne. Bajki dzieciom na dobranoc, są dobre?

  • tadeusz 2012-02-15 16:35:02

    jeszcze powinno być tak; za trzykrotne wykroczenie przeciwko prawu, pozbawienie stanowiska automatycznie. Ten który by odstapił nałożenia kary wylatują z pracy razem z tym co łamał prawo od pierwszego razu próby zatajenia tego faktu. Co do byłych prezydentów senatorów i wszystkich senatorów i posłów za każdą nieobecność w posiedzeniach pomniejszanie ich wynagrodzenia o tyle dni co nie pracował w senacie lub sejmie, nie ma dni usprawiedliwionych, za każdy nieobecny dzień. Przykład; w danym miesiącu ma pracować 10 dni a całość piniędzy na miesiąc 10000zł to na 3 dni niobecnności 3000zł pomniejszona wypłata, Chorobowe tak jak wszyscy inni w tym kraju.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika