Poczta Polska straciła szansę na rozwój

Zbyt długo zwlekała z przeprowadzeniem zmian i nie dostosowała się do rynku otwieranego dla innych operatorów - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.

Jednym z największych problemów, dostrzeżonych przez NIK, jest jednak praktyka listonoszy, którzy zamiast dostarczać paczki i listy polecone, zbyt często pozostawiają w skrzynkach awiza.

- Dzieje się tak, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów wrzucenie do skrzynki awiza traktowane jest tak jak doręczenie przesyłki. Tym samym wydajność pracy listonosza, który zostawił np. 100 awiz, jest lepiej oceniana przez kierownictwo niż tego, który w tym samym czasie dostarczył adresatom 20 przesyłek, choć przecież wymaga to czasu na dojście do mieszkania, pokwitowania i innych wydłużających czas pracy czynności - pisze NIK.

Ponadto taka praktyka przerzuca ciężar odbioru przesyłek na klientów i pracowników placówek pocztowych, co w przypadku ograniczania zatrudnienia w urzędach przekłada się na wydłużenie kolejek i czasu obsługi.

Klienci zmuszeni są natomiast odbierać przesyłki osobiście. Niestety tylko 20 urzędów pocztowych w kraju jest czynnych przez całą dobę, a większość działa w godzinach, które pokrywają się z godzinami pracy innych firm i instytucji.

Zazwyczaj placówki są czynne w miastach od godz. 8.00 do 18.00, a na obszarach wiejskich jeszcze krócej - od godz. 8.00 do 15.00. Ponadto NIK zaznacza, że podczas kontroli liczba obsługujących klientów punktów pocztowych była o 224 niższa od wymaganej przepisami.

Co jeszcze NIK wytyka Poczcie Polskiej? - Nie przeprowadzono w wystarczającym stopniu zmian dotyczących organizacji i zatrudnienia, nie dokonano racjonalizacji sieci placówek pocztowych, nie zoptymalizowano kosztów i przychodów - alarmuje izba. W konsekwencji wspomniane zaniedbania uniemożliwiły poprawę jakości świadczonych usług.

Brak skutecznych działań restrukturyzacyjnych i jednoczesne podwyżki wynagrodzeń spowodowały ponadto poniesienie przez operatora publicznego wysokich strat finansowych w latach 2008-2009. Badaniami objęto okres od 10 listopada 2008 roku do 31grudnia 2011 roku.

(DM)