Czas pracy w Rolnej Spółdzielni Produkcyjnej

Pytanie:

"Sprawa dotyczy osoby zatrudnionej w Rolnej Spółdzielni Produkcyjnej (według informacji ustnej otrzymanej od Zarządu Spółdzielni, w obecnej chwili posiada ona status domownika/kandydata na członka). Pracownik pracuje 7 dni w tygodniu (często w wymiarze przekraczającym dzienną normę 8 godzin), nie otrzymując dnia wolnego za przepracowane niedziele i święta. Zaplecze socjalne praktycznie nie istnieje w tej jednostce (brak jest wydzielonego pomieszczenia na przerwę w pracy, pracodawca nie dostarcza odzieży ochronnej, wody). Czy Zarząd Spółdzielni posiada pełną dowolność w regulacji czasu pracy oraz tygodniowych norm wypoczynku, przepisów BHP nie łamiąc przy tym obowiązującego prawa? Zaznaczam, że RSP ma statut, który jest wyciągiem z Ustawy Prawo Spółdzielcze, regulaminu wewnętrznego natomiast nie posiada. "

Odpowiedź prawnika: Czas pracy w Rolnej Spółdzielni Produkcyjnej

Przepisy Prawa spółdzielczego stanowią, że zdolny do pracy członek spółdzielni ma prawo i obowiązek pracować w spółdzielni w rozmiarze ustalanym corocznie przez zarząd, stosownie do potrzeb wynikających z planu działalności gospodarczej spółdzielni (art. 155). Przy czym zatrudnieni też mogą być domownicy członków spółdzielni, tj. każdy członek jego rodziny, a także inne osoby, jeżeli zamieszkują z nim wspólnie i prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe. Spółdzielnia poza członkami i domownikami może zatrudniać stosownie do swoich potrzeb również inne osoby na podstawie umowy o pracę lub na podstawie innego stosunku prawnego (np. powołania) którego przedmiotem jest świadczenie pracy.

Jak jednak wynika z poprzedniego pytania członek Pana rodziny jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, najprawdopodobniej umowy zlecenia. W związku z tym znajdą tutaj zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej zlecenia (art. 734-751 kc). W tym przypadku strony w zasadzie swobodnie ustalają zasady pracy, w tym wymiar czasu pracy, należne wynagrodzenie oraz wymiar ewentualnego urlopu. Do osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie nie znajdą zastosowania przepisy Kodeksu pracy (np. wymiar urlopu, świadczenia związane z macierzyństwem itp.). Jeśli więc przykładowo członek Pana rodziny podpisał umowę, w której zobowiązał się do pracy po 10 godzin dziennie, to jest to dopuszczalne prawnie. Samo zlecenie może być nawet nieodpłatne.

Odnośnie kwestii przepisów BHP znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. W tym zakresie bowiem Prawo spółdzielcze milczy, więc należy odwołać do zasad ujętych w kodeksie (art. 77 § 2 oraz 304 [2] kodeksu pracy). W związku z powyższym to pracodawca (rolnicza spółdzielnia produkcyjna) ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. W zakresie przepisów BHP obowiązujących przy pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej zarząd spółdzielni nie ma dowolności w ustalaniu zasad, musi się trzymać regulacji kodeksowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika