Policja chce zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariusza

Propozycja zwiększenia ochrony prawnej dla policjantów oraz osób zaangażowanych w pomoc interweniującym funkcjonariuszom trafiła już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk przekazał do MSWiA propozycje zmian w kodeksie karnym. Mają one zwiększyć ochronę prawną policjantów oraz osób, które pomagają im podczas interwencji.

Matejuk zdecydował również o zmianie przepisów prawa wewnętrznego dotyczących przydzielania broni służbowej. Na początku marca zacznie obowiązywać regulacja, która pozwoli policjantom nosić broń palną podczas urlopu - informuje Komenda Główna Policji.

Zgodnie z przesłaną do MSWiA propozycją osoba naruszająca nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego byłaby narażona na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Obecnie - według art. 222 § 1 k.k. - kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Komendant proponuje również podniesienie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za czynną napaść na policjanta lub osobę mu pomagającą.

Obowiązujący aktualnie art. 223 k.k. dopuszcza w tym przypadku karę wiezienia od roku do 10 lat. Po zmianach dolna granica pozbawienia wolności wynosiłaby 3 lata.

- Zmiany te miałyby po pierwsze charakter prewencyjny - jest bowiem prawdopodobne, że potencjalni sprawcy, mając świadomość wymiaru kary i jej nieuchronności, zrezygnują z przestępstwa, a po drugie służyłyby utrwaleniu w społeczeństwie przekonania, że funkcjonariusz publiczny i osoba, która mu pomaga, są szczególnie chronieni przez prawo - uzasadnia potrzebę zmian Komenda Główna Policji.

Przedstawione propozycje są reakcją na ostanie przypadki agresji i ataków na policjantów. 10 lutego przebywający na urlopie policjant został śmiertelnie raniony nożem za zwrócenie uwagi dwóm 18-latkom na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli.

- Od wielu lat każdego roku w Polsce odnotowywanych jest około 800 ataków na policjantów, wykonujących obowiązki służbowe. Ten zawód wiąże się dużym ryzykiem, jednak policjant, działając w imieniu państwa, społeczeństwa i prawa, musi wiedzieć, że to państwo, prawo i społeczeństwo również dba o jego ochronę - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Telimena 2012-03-04 15:32:28

    W krajach, w których te przepisy są bardzo surowe społeczność odnosi sie do funkcjonariuszy z większym szacunkiem, wynika on ze strachu przed konsekwencjami takiej napaści. Święte krowy - nie przesadzałabym, to jest ogromna instytucja gdzie zatrudnieni są naprawdę różni ludzie więc nie można generalizować. Skoro zarobki z Policji są miernie w porównaniu z codziennym ryzykiem na jakie są oni narazeni.Może choć w ten sposób warto spróbować ich "chronić".

  • cat 2012-03-04 01:58:38

    ...tylko nikt nie mówi o sytuacjach, gdzie policjanci sami prowokują zajścia...

  • ghostcat 2012-03-02 14:01:19

    A ja sądzę, że propozycja zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariusza jest jak najbardziej słuszna.

  • terez 2012-03-02 13:18:39

    Nowe prawo dla swietych krow. Miała być Japonia, będą Indie;)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika