Polityka energetyczna Polski do 2030 r.

Poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii, wprowadzenie energetyki jądrowej, zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych a także ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko - to priorytety „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" opracowanej przez Ministerstwo Gospodarki.

Strategia odpowiada na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie krótko- i długoterminowej. Jej kierunki są współzależne. Poprawa efektywności energetycznej wpłynąć ma na ograniczenie wzrostu zapotrzebowania na paliwa i energię, co z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, na skutek zmniejszenia uzależnienia od importu. Zaowocuje to również ograniczeniem wpływu energetyki na środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Dla każdego ze wskazanych kierunków resort sformułował cele główne i szczegółowe, określił działania na rzecz ich realizacji oraz przewidywane efekty.

Poprawa efektywności energetycznej

Kwestia ta jest traktowana w Polityce w sposób priorytetowy, a postęp w tej dziedzinie będzie kluczowy dla realizacji wszystkich jej celów.

Celami głównymi w tym zakresie będą:

  • dążenie do utrzymania zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego,

  • konsekwentne zmniejszanie energochłonności polskiej gospodarki do poziomu UE-15.

Ministerstwo Gospodarki zamierza stymulować działania proefektywnościowe w obszarze wytwarzania, przesyłu i dystrybucji oraz użytkowania energii. Jednym z proponowanych instrumentów wsparcia będzie system „białych certyfikatów", który gwarantuje korzyści finansowe dla podmiotów dokonujących największych oszczędności energii.

Ponadto resort gospodarki przewiduje dynamiczny rozwój produkcji energii elektrycznej i cieplnej w technologii wysokosprawnej kogeneracji. Kolejne działanie to wprowadzenie minimalnych standardów dla urządzeń i produktów zużywających energię oraz oznaczenie ich energochłonności. Ministerstwo Gospodarki będzie również prowadzić kampanie informacyjne promujące racjonalne wykorzystanie energii.

 

Bezpieczeństwo dostaw paliw i energii

Bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte będzie o własne zasoby paliw i energii, w szczególności węgla kamiennego i brunatnego. Zapewni to uniezależnienie produkcji energii elektrycznej i w znacznym stopniu ciepła od zewnętrznych źródeł dostaw.

W obszarze ropy naftowej, paliw płynnych i gazu dokument zakłada dywersyfikację, rozumianą również jako zróżnicowanie technologii produkcji, a nie jak do niedawna jedynie kierunków dostaw. Wspierany będzie rozwój technologii pozwalających na pozyskiwanie paliw płynnych i gazowych z surowców krajowych.

Dotychczasowe prognozy, dotyczące możliwości pokrycia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju, wskazują na konieczność rozbudowy istniejących mocy wytwórczych. Zobowiązania dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarniach zmuszają Polskę do poszukiwania rozwiązań niskoemisyjnych w zakresie produkcji energii elektrycznej. Wykorzystywane będą wszystkie dostępne technologie wytwarzania energii z węgla przy założeniu, że będą prowadziły do redukcji zanieczyszczeń powietrza (w tym również do znacznego ograniczenia emisji CO2).

 

Wprowadzenie energetyki jądrowej

Nowym kierunkiem działań będzie wprowadzenie w Polsce energetyki jądrowej. Oprócz zalet w postaci braku emisji CO2, ta metoda produkcji energii pozwoli uzupełnić nasz bilans energetyczny, uniezależnić się od typowych kierunków pozyskiwania surowców energetycznych, a co za tym idzie poprawić poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W celu stworzenia warunków do wprowadzenia energetyki jądrowej w Polityce określono działania nakierowane na stworzenie ram prawnych oraz struktury organizacyjnej, a także zaplecza kadrowego i naukowo-badawczego. Niezbędne będzie również przeprowadzenie analiz lokalizacyjnych dla elektrowni jądrowych oraz dla składowiska odpadów promieniotwórczych.

Rozwój wykorzystania OZE

Dla realizacji podstawowych celów Polityki energetycznej istotne znaczenie ma rozwój energetyki odnawialnej. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych zapewnia pozytywne efekty ekologiczne oraz przyczyni się do rozwoju słabiej rozwiniętych regionów.

Dokument wyznacza następujące cele: osiągnięcie w 2020 r. 15-proc. udziału OZE w zużyciu energii finalnej, oraz 20-proc. w 2030 r. Planowane jest również osiągnięcie do 2020 r. 10-proc. udziału biopaliw w rynku paliw transportowych, oraz zwiększenie wykorzystania biopaliw II generacji.

Podstawowe działania, jakie przewiduje dokument w tym obszarze, to wsparcie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu z OZE oraz produkcji biopaliw. Interesującą inicjatywą, którą przygotowuje Ministerstwo Gospodarki, jest program budowy biogazowni rolniczych.

Rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii

Konkurencyjne rynki energetyczne przyczyniają się do zmniejszenia kosztów produkcji, a zatem ograniczenia wzrostu cen paliw i energii. W tym obszarze Ministerstwo Gospodarki zamierza: rozwiązać problem uzależnienia dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej z jednego kierunku, znieść bariery przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej i gazu, przebudować model rynku energii elektrycznej oraz wprowadzić rynkowe metody kształtowania cen ciepła.

Ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko

 

Podstawowe działania zostaną nakierowane na ograniczenie emisji CO2, SO2 i NOx, zgodnie z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami. Głównym celem w tym zakresie będzie ograniczenie emisji CO2 w wielkości możliwej technicznie do osiągnięcia, bez naruszania bezpieczeństwa energetycznego.

Projekt dokumentu przewiduje stworzenie systemu zarządzania krajowymi pułapami emisji gazów cieplarnianych i innych substancji, wprowadzenie dopuszczalnych produktowych wskaźników emisji CO2 w wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła oraz standardów obniżających wielkość emisji w tych sektorach.

Planowany jest także aktywny udział Polski w realizacji inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej budowy obiektów demonstracyjnych dużej skali, dotyczących technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS - Carbon Capture and Storage). Przewiduje się, że co najmniej dwie instalacje demonstracyjne CCS zostaną zlokalizowane w Polsce. Nowymi kierunkami działań będą także intensyfikacja badań nad wykorzystaniem technologii CCS do wspomagania wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz nad wykorzystaniem odpadowego CO2 jako surowca w innych gałęziach przemysłu.

 

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad projektem Polityki energetycznej Polski do 2030 r. Dokument został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Uwagi można przekazywać do Departamentu Energetyki w terminie do 10 kwietnia 2009 roku. W najbliższych dniach planowane jest również rozpoczęcie strategicznej oceny oddziaływania polityki energetycznej na środowisko.

Projekt dokumentu oprócz części strategicznej posiada cztery załączniki, będące jego integralną częścią:

  • Ocenę realizacji polityki energetycznej od 2005 roku odnoszącą się do Polityki energetycznej Polski do 2025 roku przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 4 stycznia 2005 roku.

  • Prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię do 2030 roku.

  • Program działań wykonawczych na lata 2009 - 2012 precyzujący szczegółowo poszczególne zadania, jakie zostaną zrealizowane w najbliższym latach.

  • Prognozę oddziaływania polityki energetycznej na środowisko.

Więcej informacji  zobacz na tej stronie

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika