Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej

Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna uczestniczyli w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

W spotkaniu w Pradze (15-16 czerwca br.) wzięli udział premierzy: Czech - Mirek Topolanek, Polski - Donald Tusk, Słowacji - Rober Fico oraz Węgier – Ferenc Gyurcsany. W drugiej części Szczytu Grupy Wyszehradzkiej, w której uczestniczył także prezydent Francji Nicolas Sarkozy, stronę polską reprezentował Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna.

Oficjalne rozmowy, w poniedziałek 16 czerwca, poprzedziła nieformalna kolacja w niedzielę. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Grzegorz Schetyna wraz z Prezydentem Francji, Panem Nicolasem Sarkozym uczestniczyli wspólnie w drugiej części spotkania Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie Ministra SWiA z Prezydentem Francji było okazją do podjęcia dyskusji na tematy bliskie założeniom prezydencji francuskiej w UE. Omówiono zagadnienia priorytetowe w obszarach, na których w najbliższym czasie ma skupiać się społeczność europejska: zintegrowany pakiet działań w obszarze energii i zmian klimatu oraz problemy związane ze wzrostem cen paliw. Prezydent Sarkozy zabiegał też o poparcie dla Europejskiego Paktu Migracyjnego. Nie pozostawiono bez komentarza bieżącej sytuacji na arenie UE w obliczu odrzucenia przez Irlandię Traktatu Lizbońskiego.

Porady prawne

Polska uzyskała od premierów państw Grupy Wyszehradzkiej poparcie dla wspólnej, polsko-szwedzkiej propozycji Partnerstwa Wschodniego - tworzenia wschodniego wymiaru polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Spotkanie Premierów Grupy V-4 z Prezydentem Francji miało charakter konsultacyjny, stanowiący forum wymiany stanowisk uczestniczących stron.

Polska od 1 lipca 2008 r. przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Nasz kraj prowadzić będzie prace tej wpływowej grupy regionalnej przez kolejny rok - do 30 czerwca 2009 r.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. i stanowi platformę współpracy państw Europy Środkowej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Współpraca Wyszehradzka opiera się wyłącznie na konsultacjach, na które składają się regularne spotkania na różnych poziomach (prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych itp.). Jedyną stałą instytucją Grupy jest założony przez rządy czterech państw w 1999 roku Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund) z siedzibą w Bratysławie. Fundusz wspiera społeczeństwa krajów Czworokąta Wyszehradzkiego. W 1992 r. w ramach grupy zostało zawarte Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu (CEFTA), pomiędzy Polską a Czechami, Słowacją i Węgrami.

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika