Polska przystąpi do Europejskiej Agencki Kosmicznej
14 listopada weszła w życie ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanych z tym warunków oraz Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Do ESA należą obecnie: Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Irlandia, Norwegia, Austria, Finlandia, Portugalia, Grecja, Luksemburg, Czechy, Rumunia. Aktualnie jedynym członkiem stowarzyszonym ESA jest Kanada.
Polska współpracuje z ESA od początku lat 90. W 1994 r. zawarła pierwsze formalne porozumienie z Agencją, a w 2002 r. podpisała kolejne Porozumienie o współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni komicznej dla celów pokojowych, poszerzające zakres możliwego współdziałania.
Dzięki przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ang. European Space Agency - ESA) Polska w znacznie większym stopniu będzie mogła uczestniczyć gospodarczo w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego i wykorzystywać możliwości oferowane przez nowoczesne technologie stwarzane przez sektor i na jego potrzeby.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?